• Aktualności

          • Wycieczka do Muzeum Ziemi Piskiej

          • 12.10.2022
          • 11. października 2022r. uczniowie klasy V, z wychowawcą, udali się na wycieczkę do Pisza i okolic. Celem wyjazdu było kształtowanie poczucia przynależności do wspólnoty narodowej. Poszanowanie historii i kultury regionu oraz integracja zespołu klasowego.

            Pierwszym punktem wycieczki były zajęcia w Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu, gdzie uczniowie zwiedzili wystawę przyrodniczą, skład której wchodzą spreparowane okazy ptaków, ssaków, ryb oraz gadów. Są to przykłady przyrody rodzimej, charakterystycznej dla Warmii i Mazur, ze szczególnym uwzględnieniem Puszczy Piskiej. Ekspozycja prezentuje tła dźwiękowe z odgłosami zwierząt, które można usłyszeć w lesie.

            „W części archeologicznej znajdują się najstarsze pamiątki osadnictwa na Ziemi Piskiej. Jednym z najciekawszych obiektów historycznych w zbiorach są możdżenie tura, wydobyte z rzeki Pisy podczas budy przeprawy mostowej w 2009 roku. Wiek znaleziska, określonego metodą radiowęglową, oceniono na 3750 lat. Ostatnie puszczańskie tury padły pod koniec XVII wieku.

            Wiedza o dziejach Ziemi Piskiej jest ograniczona, szerszych badań archeologicznych na tym terenie nie prowadzono, a wszelkie odkrycia miały raczej charakter przypadkowy. Jedno z takich odkryć miało miejsce w 1985 roku w Piszu przy ulicy Okopowej, gdy podczas prac ziemnych natrafiono na dwa groby popielnicowe wojowników pruskich, pochodzące z okresu wpływów rzymskich (I-III w. n. e.), opisane przez Mirosława Hoffmanna jako Nekropola Galindai.

            W podobnym okresie na mazurskich jeziorach budowano osady nawodne, które miały chronić mieszkańców przed napadami innych plemion, dawać łatwy dostęp do wody pitnej oraz żyznych gleb na brzegach jezior. W muzeum prezentowana jest osada nawodna odkryta w XIX wieku na jeziorze Orzysz. W centralnej części sali znajduje się także makieta piskiego zamku zrobiona na podstawie projektów Niclasa de Kempa z 1602 roku.”

            Następnie udaliśmy się do sali historycznej została podzielona na kilka stref tematycznych. W pierwszej z nich omawiane są najważniejsze religie wyznawane w przeszłości oraz obecnie przez mieszkańców Ziemi Piskiej. Poznaliśmy w zarysie historię Pisza, która prezentowana jest w kilku strefach muzealnych. Na wystawie można przeczytać najstarszy dokument w historii naszego miasta – przywilej praw osadniczych i bartnych z 1367 r., obejrzeć ciekawy zbiór archiwalnych fotografii, a także mapy pokazujące zmiany i losy nadgranicznych terenów w pierwszej połowie XX wieku.

            Jedną ze stref poświęcono Mazurom, przedwojennym mieszkańcom Prus Wschodnich, którzy stanowili charakterystyczną grupę etniczną zamieszkującą tereny bezpośrednio sąsiadujące z Polską. Mazurzy w zdecydowanej większości byli wyznania ewangelickiego, posługiwali się gwarą mazurską, która wywodzi się z języka staropolskiego z dużym udziałem zapożyczeń z języka niemieckiego. Wskutek działań wojennych i emigracji w drugiej połowie XX w., Mazurzy stanowią dzisiaj niewielki odsetek mieszkańców Ziemi Piskiej.

            Przy wyjściu z hali historycznej obejrzeliśmy eksponaty nawiązujące do epoki PRL, m.in. pamiątki mieszkańców Pisza, tablice nieistniejących urzędów i instytucji, a także zdjęcia z drugiej połowy XX w.

            Ostatnia sala, to sala etnograficzna. Prezentowane są przedmioty codziennego użytku, wykorzystywane przed laty w rzemiośle, rolnictwie, leśnictwie i bartnictwie oraz rybołówstwie. Tymi profesjami zajmowali się głównie dawni mieszkańcy Ziemi Piskiej. Pozyskiwanie i przetwarzanie drewna, darów lasów, jezior i rzek oraz plonów rolnych stanowiło podstawę egzystencji na Mazurach.

            Źródło: https://www.muzeumziemipiskiej.pl/p,82,wystawa-historyczna

            Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Izby Regionalnej w Wejsunach, która została założona z w 1971 roku przez Eugeniusza Bielawskiego - miejscowego nauczyciela, działacza społeczno-kulturalnego, żołnierza Armii Krajowej. W izbie znajdują się stare meble, przedmioty codziennego użytku, narzędzia gospodarskie jakie wykorzystywane były przez mieszkańców regionu w dawnych czasach.

            Z Wejsun udaliśmy się do pobliskiego Wojnowa, do Cerkwi pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej, która jest świątynią parafii Zaśnięcia Matki Bożej, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy historii założenia parafii oraz losów samej świątyni i jej wiernych.

            Po dużej dawce informacji o naszym najbliższym regionie udaliśmy się do Ukty na integracyjne ognisko.

          • Zajęcia o zdrowym odżywianiu

          • 12.10.2022
          • Klasa druga rozmawiała na zajęciach o zdrowym odżywianiu. Dzieci w naszej klasie mają słodką środę i owocowo-warzywny piątek. Efektem naszych zajęć były plastelinowe warzywa i owoce oraz plakaty.

          • Wycieczka do Galindii

          • 12.10.2022
          • W poniedziałek 10 października klasa 3 pojechała na wycieczkę do Galindii. Poznali historię i kulturę Galindow, sami wcielili się w rolę wodza, poddanych, czy amazonek i szamanek. To była niesamowita lekcja historii, przyrody oraz doskonała integracja klasy.

            Bardzo dziękujemy pani Alinie za zorganizowanie i zapewnienie nam tych wszystkich atrakcji oraz pani Joli za pomoc.

          • Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

          • 10.10.2022
          • 7 października obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień bez Przemocy - święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z 15 czerwca 2006 roku. Każda klasa miała za zadanie narysować plakat pod hasłem ,, Sto przemocy - więcej mocy”. Potem odbył się uroczysty apel , na którym P. dyr. Barbara Pyrdoł zapoznała wszystkich zebranych z najważniejszymi informacjami dotyczącymi przemocy. Podała również numery telefonów, gdzie należy szukać pomocy w sytuacji zagrożenia przemocą. Następnie każda klasa zaprezentowała swój plakat. Był to dla nas bardzo pouczający dzień.

          • Warzywne stworki - konkurs

          • 01.10.2022
          • Serdecznie zapraszamy uczniów klas I-III do wzięcia udziału w konkursie pt. „Warzywne stworki”. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie zabawnych postaci z wykorzystaniem różnorodnych warzyw, tzw. darów jesieni.

            Cele konkursu:

            - rozwijanie kreatywności i twórczego myślenia oraz zdolności manualnych,

            - zachęcanie do wykorzystania materiałów przyrodniczych,

            - dostrzeżenie przemijania czasu i zmian zachodzących w przyrodzie,

            - zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas jesiennej przyrody.

            Zasady konkursu:

            1. W konkursie biorą udział uczniowie z klas I – III.

            2. Praca konkursowa ma być wykonana samodzielnie przez ucznia.

            3. Technika i wielkość wykonania pracy jest dowolna.

            4.Praca musi być wykonania z jesiennych warzyw.

            5. Każda praca powinna być podpisana.

            6.Każdy uczestnik może dostarczyć jedną pracę.

            7. Prace konkursowe należy dostarczyć w terminie od 10.10 do 13.10.2022 r. do wychowawczyń klas.

            Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 21 października 2022 r. (piątek).

            Komisja powołana przez organizatorów oceni prace według kryteriów:

            - zgodność pracy z tematem,

            - pomysłowość,

            - oryginalność,

            - estetyka wykonania,

            - wkład pracy.

            Zapraszamy do udziału w konkursie !

            Organizatorzy: wychowawczynie klas 1-3.

          • Zajęcia gry w tenisa🎾🎾🎾

          • 01.10.2022
          • W naszej szkole w piątek odbywały się zajęcia sportowe dla klas młodszych przygotowujące do gry w tenisa ziemnego prowadzone przez instruktorów Panią Anię i Pana Mateusza z Klubu Tenisowego Pisz - Point. Dzieci z wielką przyjemnością ćwiczyły pod czujnym okiem instruktorów. Zajęcia odbywają się w Piszu. Zachęcamy nasze dzieci do uczestnictwa w tych zajęciach.