Zmiany obowiązują od 30.11.2020 r.
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia
- 25.11.2020
- 15
W środę 25.11.2020r w Oddziałach Przedszkolnych obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Rozmawialiśmy na temat naszego ulubionego misia oraz omówiliśmy zasady dbania o zabawki swoje i przedszkolne. Przybliżyliśmy także historię początku "Dnia Misia". Następnie obejrzeliśmy film edukacyjny - Manufaktura produkcji zabawki. Wysłuchaliśmy piosenek o misiach, a także zatańczyliśmy taniec "Zumba Kids Gummy Bear". Na koniec obejrzeliśmy ulubioną bajkę z czasów rodziców, wykonaliśmy pracę plastyczną "Miś" i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia w Fotobudce.
Ogłoszenie!!!
- 23.11.2020
Ogłoszenie!
Szkoły pozostają zamknięte do 24 grudnia 2020 r., a zatem zdalne nauczanie zostało przedłużone.
Przypominam, że od 23 do 31 grudnia 2020 r. jest zaplanowana zimowa przerwa świąteczna.
Nastąpiła zmiana terminu ferii zimowych od 4 do 17 stycznia 2021r. dla wszystkich uczniów w całej Polsce.
Epoka dinozaurów w grupie młodszej...
- 20.11.2020
- 5
W mijającym tygodniu przedszkolaki z grupy młodszej przeniosły się w epokę dinozaurów. Poznały prehistoryczny las i dowiedziały się jak powstał węgiel. Wykonały pracę plastyczną przedstawiającą dinozaura oraz obrazek malowany węglem. Doskonaliły przeliczanie podczas zajęć matematycznych pt. : „Wagoniki z węglem”.
Audycje edukacyjne w Polskim Radiu Dzieciom
- 18.11.2020
Zapraszamy do słuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom!
https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom
Lekcje języków obcych, programy związane z bezpieczeństwem, audycje o eksperymentach i okryciach, cykl o oszczędzaniu, pasmo dotyczące poprawności językowej, a także kołysanki, muzyczne podróże, opowiadania, baśnie i legendy – to tylko wybrane propozycje dla najmłodszych przygotowane przez Polskie Radio Dzieciom. W ramówce także specjalne programy dla rodziców, opiekunów i nauczycieli. W ciągu tygodnia to ponad 100 premierowych audycji, które mogą być wykorzystywane w zdalnej edukacji.
Audycje edukacyjne dla najmłodszych słuchaczy
Codziennie o 16:30 słuchacze Polskiego Radia Dzieciom mogą się uczyć języków obcych – w poniedziałki i środy języka angielskiego, we wtorki niemieckiego, w czwartki francuskiego, zaś w piątki języka hiszpańskiego. Lekcje języków obcych są przygotowywane we współpracy z Instytutem Francuskim czy Włoskim Instytutem Kultury.
Słuchając „Małych naukowców” (wtorki i czwartki, godz. 16:45), miłośnicy odkryć i eksperymentów będą mogli w domowym zaciszu przeprowadzić eksperyment zaproponowany w studiu i dokonać własnych obserwacji, by jeszcze lepiej zrozumieć fizykę, chemię, matematykę i astronomię.
Z audycji „Skarbonka” (poniedziałki, godz. 17.15) dzieci dowiedzą się, czym są: odsetki, koszty, zarobki czy oszczędności, a z programu „Bezpieczny maluch” (wtorki, godz. 17:15), jak należy bezpiecznie zachowywać się w różnych miejscach publicznych.
Nauka poprawnego języka polskiego oraz trenowanie głosek i łamańców językowych to z kolei tematy audycji „Słowo do słowa” (poniedziałki i piątki, godz. 15:30).
Programy muzyczne i artystyczne
W codziennej ramówce znalazły się także programy wspierające rozwój pasji artystycznych najmłodszych słuchaczy. Są to m.in. audycje: „Rytmika” (poniedziałek – piątek, godz. 10:30), „Warsztat młodego artysty” (poniedziałek – piątek, godz. 9:30) oraz „Stworek Potworek”, której uzupełnieniem są animacje graficzne zamieszczane na stronie Polskiego Radia Dzieciom po zakończeniu programu. W audycji „Muzyczne podróże” młodzi słuchacze poznają bliskie i dalekie kraje, ich zwyczaje i muzykę, a także typowe dla danego regionu instrumenty.
Z kolei w „Wieczornych pogaduchach” przy dźwiękach spokojnej muzyki opowiadane są niezwykłe historie i bajki. Stałym punktem tej audycji jest „Książka do poduszki” czytana przez znanych i cenionych lektorów. Każdego dnia usłyszeć można premierowy odcinek fragmentów czytanej książki.
Audycje dla dorosłych
Polskie Radio Dzieciom przygotowało także propozycje dla dorosłych słuchaczy. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wśród nich są m.in. rozmowy z ekspertami, artystami, pisarzami i muzykami.
Konsultacje dla uczniów
- 17.11.2020
Konsultacje dla uczniów klasy VIII
z przedmiotów:
język polski, język angielski, matematyka
na terenie Szkoły Podstawowej w Ukcie
od 19 listopada 2020 r.
Konsultacje będą odbywały się w każdy czwartek od 19 listopada 2020 r. wg harmonogramu:
Przedmiot Grupa Godzina
1. Język polski I 9.00-9.45
2. Język polski II 9.55-10.40
3. Matematyka I 9.55-10.40
4. Matematyka II 10.50-11.35
5. Język angielski I 10.50-11.35
5. Język angielski II 11.45-12.30
Dyrektor Szkoły
Barbara Pyrdoł
Cykl edukacyjny TVP VOD - techniki nauki
- 16.11.2020
Techniki nauki – nowy cykl edukacyjny TVP VOD
Jak uczyć się w efektywny sposób, szybciej czytać i więcej zapamiętywać? Jak organizować czas i osiągać planowane cele? Jak szybko i łatwo uczyć się języków obcych? Odpowiedzi na te pytania uczniowie znajdą w nowym cyklu edukacyjnym TVP VOD „Techniki nauki”. Programy prowadzą eksperci, trenerzy i wykładowcy, którzy w przystępny sposób podpowiadają, jak rozwijać i doskonalić jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku – umiejętność uczenia się. Projekt to efekt współpracy koncepcyjnej MEN i TVP. Wszystkie odcinki można bezpłatnie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl.
Jak uczyć się w efektywny sposób – eksperci podpowiadają
„Techniki nauki” to nowy cykl edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ważnym tematem programów jest planowanie oraz dobra organizacja czasu. Nie zabrakło także zagadnień związanych z nauką języków obcych.
„Techniki nauki” – tematy odcinków
Cykl edukacyjny „Techniki nauki” to w sumie 33 odcinki. W pierwszym etapie zaprezentowanych zostało 15 z nich, do końca listopada wyemitowanych będzie kolejnych 18 programów.
W odcinku „Nowoczesne techniki nauki” widzowie poznają narzędzia, które ułatwiają szybszą i efektywniejsza naukę, takie jak: trening mózgu czy techniki pamięciowe. Z kolei w programie „Szybsze czytanie – szybsza nauka” prowadząca podpowiada, że do nauki szybkiego czytania warto używać wskaźnika, obejmować większą partię tekstu jednym spojrzeniem i nie czytać w pozycji leżącej.
Z odcinka poświęconego nauce języków obcych widzowie dowiedzą się m.in., że najważniejsze jest skoncentrowanie się na komunikacji i opanowanie słów z kilku obszarów, takich jak: jedzenie, towarzystwo, transport, części ciała, miejsce zamieszkania, zawód, rodzina, uczucia, cyfry, przymiotniki.
To tylko wybrane tematy poruszane w cyklu „Techniki nauki”. Pełna lista zagadnień odpowiada tytułom poszczególnych odcinków:
- „Nowoczesne techniki nauki”
- „Motywacja do nauki”
- „Jak osiągać cele?”
- „Organizacja siebie w czasie”
- „Trening mózgu”
- „Mnemotechniki – techniki pamięciowe”
- „Organizacja pracy”
- „Narzędzia do realizacji zadań”
- „Notowanie. Mapy myśli”
- „Sketchnoting”
- „Planowanie – najlepsza metoda realizacji celów”
- „Techniki planowania”
- „Szybkie czytanie – szybsza nauka”
- „Proste sposoby na szybkie czytanie”
- „Nauka języków – jak mówić od początku”
Każdy z odcinków trwa ok. 10 minut i kończy się podsumowaniem, w którym widzowie znajdą zestawienie najważniejszych zagadnień poruszanych w programie.
Wszystkie odcinki można obejrzeć bezpłatnie na stronie
https://vod.tvp.pl/website/techniki-nauki,50468816/video.
Oferta edukacyjna TVP
„Techniki nauki” to najnowsza propozycja edukacyjna TVP VOD. Uczniowie i nauczyciele mogą cały czas korzystać z materiałów dostępnych w serwisie „Szkoła z TVP” https://www.tvp.pl/47304588/szkolaztvp. Znajdą tam zarchiwizowane lekcje, które były emitowane przez TVP wiosną tego roku, a także m.in. quizy sprawdzające wiedzę dla uczniów klas IV-VIII.
W serwisie dostępne są także wyeksponowane w blokach tematycznych treści z portalu TVP VOD, w tym ekranizacje lektur szkolnych, filmy dokumentalne oraz programy edukacyjne, a wśród nich nowości takie jak „E-szkoła nauka” – program edukacyjny Radosława Brzózki.
Zapraszamy do oglądania nowej serii „Techniki nauki”!
Konkurs plastyczny
- 13.11.2020
- 10
Uczniowie z klas III-VI wzięli udział w konkursie plastycznym ,,Smaczne, zdrowe, kolorowe- kupuję produkty krajowe” organizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Celem konkursu jest budowanie świadomości zakupowej wśród dzieci , a także kształtowanie patriotyzmu konsumenckiego od najmłodszych lat.
Szczególne podziękowania należą się rodzicom, którzy wspierali swoje pociechy i służyli radą w ich plastycznych dokonaniach.
Czekamy na wyniki konkursu, ale już dzisiaj prezentujemy wykonane przez uczniów prace.
Organizacja Szkoły Podstawowej w Ukcie
- 12.11.2020
Załącznik do Zarządzenia nr 5
Dyrektora Szkoły Podstawowej w Ukcie
z dnia 09 listopada 2020 r.
Organizacja Szkoły Podstawowej w Ukcie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Obowiązuje od 09 listopada 2020 r.
PODSTAWA PRAWNA:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dnia 20 marca 2020r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz.493 ze zmianami).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dnia 12 sierpnia 2020 r. sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 1389, 1830, 1859, 1870 i 1960).
ROZDZIAŁ I
Organizacja pracy szkoły w okresie czasowego ograniczenia jej funkcjonowania.
1. W związku z wprowadzeniem czasowego zawieszenia zajęć w szkołach, kształcenie w klasach I-III i IV-VIII Szkoły Podstawowej w Ukcie odbywać się będzie w sposób zdalny.
2. Kształcenie na odległość będzie polegało na prowadzeniu lekcji online w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzi umożliwiających połączenie się z uczniami oraz na przesyłaniu materiałów do samodzielnej pracy uczniów w domu, w czasie odroczonym.
3. Lekcja zdalna będzie trwać 30 minut, pozostałe 15 minut zostanie przeznaczone na pracę własną ucznia pod kierunkiem nauczyciela (praca z podręcznikiem, zeszytem ćwiczeń oraz karty pracy). Zajęcia online mogą być prowadzone w grupach.
4. Lekcje zdalne prowadzone będą przez nauczycieli przebywających na terenie szkoły lub na terenie swojego miejsca zamieszkania, wg obowiązującego planu lekcji.
5. Nauczyciel organizuje zajęcia online za pomocą aplikacji Teams, uczniowie logują się za pośrednictwem linku znajdującego w Kalendarzu Teams lub dołączają do grupy wg planu lekcji. Na podstawie logowań nauczyciel ustala listę obecnych na zajęciach i uzupełnia moduł obecności w dzienniku elektronicznym.
6. Kształcenie na odległość realizuje się w oparciu o narzędzia informatyczne i rozwiązania telekomunikacyjne, w tym zastosowanie sieci Internet.
7. Komunikacja między nauczycielami, rodzicami i uczniami będzie odbywać się za pośrednictwem dziennika elektronicznego Vulcan (poczta elektroniczna) i Microsoft Teams. Wspólne komunikowanie się i spotkania wideo będą odbywały się w aplikacji Teams, za pośrednictwem komunikatorów internetowych (Messenger, Skype) oraz telefonicznie.
8. Nauczyciele klas I-III realizując edukację: społeczną, przyrodniczą, plastyczną, muzyczną, techniczną, informatyczną, religię, wychowanie fizyczne – zadania i ćwiczenia mogą przekazywać uczniom z właściwą instrukcją do samodzielnego ich wykonania za pomocą aplikacji Teams lub za pomocą dziennika elektronicznego w zakładce „Zadania domowe”. W czasie przewidzianym planem lekcji nauczyciel pozostaje do dyspozycji uczniów i rodziców danej klasy, służy radą, wsparciem i pomocą, również wtedy, gdy uczniowie otrzymali zadania do samodzielnego wykonania.
9. Nauczyciele klas IV-VIII na przedmiotach takich jak: muzyka, plastyka, technika, edukacja dla bezpieczeństwa, informatyka, wiedza o społeczeństwie, religia, wychowanie fizyczne – zadania i ćwiczenia mogą być przekazywane uczniom z właściwą instrukcją do samodzielnego ich wykonania za pomocą aplikacji Teams lub za pomocą dziennika elektronicznego w zakładce „Zadania domowe”. W czasie przewidzianym planem lekcji nauczyciel pozostaje do dyspozycji uczniów i rodziców danej klasy, służy radą, wsparciem i pomocą, również wtedy, gdy uczniowie otrzymali zadania do samodzielnego wykonania.
10. Nauczyciele przygotowują materiały edukacyjne w oparciu o realizowany dotychczas program, dostosowując je do nauczania zdalnego. Nauczyciele prowadzą zajęcia edukacyjne, zgodnie z przydzielonym wymiarem godzin wg stanu na 01.09.2020 r.
11. W razie awarii (braku łączenia internetowego), nauczyciel przekazuje polecenia do wykonania w dzienniku elektronicznym w zakładce „Zadania domowe”. Uczeń w ustalonym przez nauczyciela czasie odsyła wykonane zadanie, świadczy to o obecności ucznia na lekcjach.
12. Strona www szkoły http://spukta.edupage.org jest kanałem informacyjnym dotyczącym pracy szkoły.
ROZDZIAŁ II
Sposoby kształcenia na odległość.
1. W procesie kształcenia na odległość w Szkole Podstawowej w Ukcie stosuje się dwie podstawowe formy:
- Kształcenie synchroniczne – polegające na kontakcie (nauczyciel – uczeń) online w czasie rzeczywistym z natychmiastowym przepływem informacji. Uczniowie włączają się w tok zajęć przy wykorzystaniu aplikacji MS Teams. W edukacji synchronicznej uczestnik zajęć wykorzystuje możliwość wideokonferencji w pełni nadzorowanych przez nauczyciela.
- Kształcenie asynchroniczne – polegające na udostępnianiu przez nauczyciela materiałów edukacyjnych, które uczeń wykonuje w odroczonym, określonym przez nauczyciela czasie. Narzędziami umożliwiającymi komunikację jest dziennik elektroniczny, poczta mailowa, aplikacja MS Teams.
2. Zdalne nauczania odbywa się za pomocą następujących narzędzi:
- Lekcje online (aplikacja Teams, One Note)
- Narzędzi prowadzenia zajęć i przeprowadzania testów, sprawdzianów (Teams)
- Learningapps
- Kahoot
- E-podręczniki
- Komunikatory internetowe
- I inne strony internetowe potrzebne do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
ROZDZIAŁ III
1. Źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć w klasach I-III, z których uczniowie będą korzystać:
a) strony internetowe: www.gov.pl/zdalnelekcje, LearningApps.org ,www. MAC.pl, www.genially.pl, www.mac.pl/publikacje, matzoo.pl, scholaris.pl, pisu pisu.pl,
b) podręczniki i ćwiczenia, karty pracy, propozycje lektur do wspólnego i indywidualnego czytania,
c) zintegrowana platforma edukacyjna epodręczniki.pl
d) materiały opracowane przez nauczycieli i wysłane na pocztę dziennika elektronicznego,
e) inne materiały dydaktyczne i ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
2. Źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć w klasach IV-VIII, z których uczniowie będą korzystać:
a) Zintegrowana Platforma Edukacyjna https://epodreczniki.pl/,
b) strony CKE https://cke.gov.pl/ i OKE Łomża,
c) materiały prezentowane w programach i na stronach internetowych telewizji publicznej i radiofonii,
d) inne materiały wskazane przez nauczyciela,
e) podręczniki i zeszyty ćwiczeń, zasoby edukacyjne wydawnictwa Nowa Era,
f) strony internetowe: quizizz.com, quizlet.com, Deutsch Lernen dw, www.gov.pl/zdalnelekcje, http://www.scholaris.pl/, http:supersimple.com,
g) inne materiały dydaktyczne i ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
ROZDZIAŁ IV
Sposoby komunikowania się nauczycieli z uczniami i rodzicami.
- Wychowawca klasy stanowi podstawowe ogniwo w systemie kształcenia na odległość zorganizowanego w szkole. Jest w stałym kontakcie z uczniami i ich rodzicami, na bieżąco rozwiązuje problemy wynikające z kształcenia zdalnego współpracując w tym zakresie z dyrekcją szkoły, innymi nauczycielami oraz pedagogiem szkolnym.
- Narzędziami do komunikacji nauczyciela z uczniami są:
● aplikacja MS Teams
● dziennik elektroniczny
● e-mail oraz inne urządzenia telekomunikacyjne za zgodą nauczyciela w porozumieniu z rodzicami:
● telefon – rozmowa bezpośrednia,
● telefon – wiadomość sms,
● komunikatory: Messenger
3. Narzędziami do komunikacji nauczyciela z rodzicami są:
● dziennik elektroniczny,
●e-mail,
oraz inne urządzenia telekomunikacyjne za zgodą nauczyciela:
● telefon – rozmowa bezpośrednia,
● telefon – wiadomość sms,
● komunikatory: Messenger
4. Dyrektor szkoły we współpracy z nauczycielami określiła harmonogram /terminarz/, w którym stwarza się możliwość konsultacji uczniów lub rodziców z nauczycielami prowadzącymi zajęcia /ZAŁĄCZNIK NR 1/.
ROZDZIAŁ V
Tygodniowy zakres treści nauczania.
Tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania uwzględnia potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne dzieci i uczniów, w tym dzieci i uczniów objętych kształceniem specjalnym.
- Każdy nauczyciel przedmiotu opracowuje materiał edukacyjny, który stanowi dwutygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas z poszczególnych przedmiotów.
- Materiał edukacyjny obejmuje zmodyfikowany program nauczania ogólnego ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów.
- Materiał edukacyjny publikowany jest na stronie www szkoły w zakładce Uczniowie, co dwa tygodnie następuje jego aktualizowanie o kolejne treści edukacyjne.
ROZDZIAŁ VI
Sposób monitorowania postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów, w tym również informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach.
1. Nauczyciele oceniają wiedzę i umiejętności uczniów zgodnie z WZO i PZO zawartym w Statucie Szkoły Podstawowej w Ukcie.
2.Nauczyciele monitorują postępy uczniów, oceniają wiedzę i umiejętności za pośrednictwem:
- dziennika elektronicznego,
- poczty mailowej,
- aplikacji Teams,
- narzędzi telekonferencyjnych, telefonicznie.
- Postępy uczniów są monitorowane na podstawie bieżących osiągnięć w pracy zdalnej (synchronicznej - nauczanie w czasie rzeczywistym) lub na podstawie wykonanych zadań w czasie odroczonym (nauczanie asynchroniczne).
- Nauczyciel podczas realizacji nowych treści podstawy programowej wspiera ucznia, który ma prawo skorzystać z konsultacji, porad i wskazówek nauczyciela przy wykonaniu zadania w formach i czasie określonym wcześniej przez nauczyciela.
- Nauczyciel informuje ucznia o postępach w nauce i otrzymanych ocenach podczas bieżącej pracy z dzieckiem lub po jej zakończeniu poprzez e- dziennik.
- Nauczyciel informuje rodzica o postępach w nauce dziecka i otrzymanych przez niego ocenach poprzez e-dziennik, w rozmowie bezpośredniej podczas konsultacji lub w inny ustalony z rodzicem sposób.
- Nauczyciel na bieżąco informuje rodzica o pojawiających się trudnościach w opanowaniu przez ucznia wiedzy i umiejętności, wynikających ze specyfiki nauczania na odległość.
- Na stronie www szkoły w zakładce Uczniowie umieszczono dla każdego przedmiotu objętego ramowym planem nauczania sposoby weryfikacji wiedzy i umiejętności ucznia.
- Szczegółowy opis sposobów weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów z poszczególnych przedmiotów zawiera /ZAŁĄCZNIK NR 2/.
-
- Uzyskane przez uczniów oceny nauczyciele wpisują do dziennika elektronicznego nadając kategorię „kształcenie zdalne”, a w komentarzu opisując za co.
-
- Przy ocenianiu pracy zdalnej nauczyciele nagradzają postawy uczniów: pilność i terminowość, jakość prac domowych, zaangażowanie i samodzielność.
ROZDZIAŁ VII
Sposób potwierdzenia uczestnictwa uczniów na zajęciach oraz sposób i termin usprawiedliwiania nieobecności uczniów na zajęciach edukacyjnych.
-
- Nauczyciel organizuje zajęcia online za pomocą aplikacji Teams, uczniowie logują się za pośrednictwem linku znajdującego w Kalendarzu Teams lub dołączają do grupy wg planu lekcji. Na podstawie logowań nauczyciel ustala listę obecnych na zajęciach i uzupełnia moduł obecności w dzienniku elektronicznym.
- Udział uczniów w ustalonych zajęciach on-line oraz realizacja przekazanych zdalnie przez nauczycieli zadań i prac są obowiązkowe.
- Brak obecności ucznia na zajęciach prowadzonych on-line oraz brak aktywności ucznia w realizacji zadań w innych formach ustalonych dla zdalnego nauczania i uczenia się uważa się za brak realizacji obowiązku szkolnego.
- Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów w szkole).
- Procedura usprawiedliwiania nieobecności dziecka na zajęciach edukacyjnych:
1) w przypadku nieobecności dziecka na zajęciach rodzic w ciągu 3 dni powinien poinformować wychowawcę o przyczynie nieobecności dziecka (wiadomość w dzienniku elektronicznym lub telefonicznie),
2) usprawiedliwienie powinno zawierać następujące informacje:
- imię i nazwisko dziecka,
- datę usprawiedliwianej nieobecności,
- powód nieobecności dziecka w szkole, podpis rodzica.
- w przypadku niedotrzymania zapisów ujętych w pkt 1 i 2 wychowawca:
- sprawdza sytuację ucznia (bada przyczynę nieobecności) poprzez kontakt telefoniczny z rodzicami/ prawnymi opiekunami ucznia,
- w sytuacji braku kontaktu z rodzicami/opiekunami prawnymi ucznia, bądź braku skuteczności interwencji (co najmniej dwie próby), pedagog szkolny na wniosek wychowawcy ma obowiązek podjąć dalsze kroki, tj.
- wysłanie pisemnego upomnieniazawiadomienia do rodziców/prawnych opiekunów o absencji ucznia i nie realizowaniu przez niego obowiązku szkolnego.
4) W przypadku dalszego braku reakcji rodziców/ prawnych opiekunów dziecka, dyrektor dostarcza do Urzędu Miasta –„Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego” 5) Równocześnie, zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawie nieletnich, szkoła może wystąpić do Sądy Rejonowego z prośbą o wydanie postępowania w sprawie ucznia nierealizującego obowiązku szkolnego.
ROZDZIAŁ VIII
Sposób dokumentowania realizacji przebiegu nauczania przez nauczycieli.
1. Nauczyciele prowadzą dokumentację procesu nauczania zgodnie z obowiązującymi przepisami:
● nauczyciele poszczególnych przedmiotów, nauczyciele świetlicy szkolnej, pedagog, logopeda, oligofrenopedagog realizację swoich zadań dokumentują w dzienniku elektronicznym, nauczyciel bibliotekarz uzupełnia dziennik w wersji papierowej,
● dzienniki elektroniczne są uzupełniane na bieżąco każdego dnia,
● inne dokumenty, np. protokoły RP, mogą być tworzone zdalnie i przesyłane drogą elektroniczną.
Dyrektor szkoły na bieżąco poprzez elektroniczne formularze ankiet (tworzone w aplikacji MS Teams) monitoruje przebieg kształcenia zdalnego w szkole. W tym zakresie ściśle współpracuje z nauczycielami.
ROZDZIAŁ IX
Warunki i sposób przeprowadzenia egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego i sprawdzianu wiadomości i umiejętności oraz warunki i sposób ustalania rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
Egzaminy klasyfikacyjne, poprawkowe przeprowadza się w sytuacjach określonych w dotychczas obowiązujących aktach prawnych (art. 44k ust.1 ustawy o systemie oświaty).
W okresie realizacji kształcenia na odległość ustala się następujące rozwiązania proceduralne:
- Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się na wniosek rodzica. Wniosek powinien być przesłany drogą e-mailową na skrzynkę podawczą szkoły:
adres e-mail: spukta@o2.pl
- Dyrektor szkoły w korespondencji elektronicznej: e-dziennik (z rodzicem i nauczycielem), uzgadnia datę i godzinę egzaminu klasyfikacyjnego.
- Nauczyciel przygotowuje informację na temat zakresu treści programowych, jakich dotyczy egzamin i przesyła drogą elektroniczną rodzicom i uczniowi oraz do wiadomości dyrektora szkoły.
- Korespondencja odbywa się za pośrednictwem służbowych skrzynek elektronicznych szkoły/nauczyciela na adres wskazany i potwierdzony przez rodzica, ucznia.
- Egzamin przeprowadzany jest za pomocą aplikacji MS
Teams (wideokonferencja) pozwalającej na potwierdzenie samodzielności pracy ucznia – metodą pracy synchronicznej.
- Egzamin ma formę zadań udostępnionych za pomocą aplikacji MS Teams.
- W przypadku uczniów nie posiadających narzędzi informatycznych i dostępu do sieci, w sytuacjach szczególnych egzamin przeprowadzony może odbyć się na terenie szkoły
po wcześniejszym ustaleniu wszelkich środków bezpieczeństwa rekomendowanych przez służby epidemiologiczne.
- W przypadku braku możliwości przystąpienia do egzaminu ze względu na stan zdrowia rodzic w imieniu swojego dziecka informuje o tym dyrektora szkoły, przesyłając skan zaświadczenia lekarskiego pod wskazany adres mailowy szkoły.
- Dyrektor szkoły uzgadnia dodatkowy termin egzaminu zgodnie z obowiązującymi przepisami, o którym skutecznie powiadamia rodziców ucznia wychowawca klasy.
- Zadania rozwiązywane elektronicznie drukuje się i stanowią one załącznik do arkusza ocen ucznia.
- Procedury przeprowadzania egzaminów poprawkowych są analogiczne do egzaminu klasyfikacyjnego.
- W przypadku zastrzeżenia rodziców co do zgodności z prawem i procedurą wystawiania oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub oceny klasyfikacyjnej zachowania, rodzic lub uczeń ma prawo w ciągu dwóch dni od klasyfikacji w formie elektronicznej – e-mailowej zgłosić swoje zastrzeżenia.
- Dyrektor sprawdza czy ocena została wystawione zgodnie z prawem – trybem ustalania oceny, a w przypadku stwierdzenia naruszeń formalnych, powołuje komisję do przeprowadzenia w formie online sprawdzianu wiadomości w celu ustalenia właściwej oceny z zajęć edukacyjnych.
- W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń co do oceny z zachowania, powołana komisja ustala właściwą ocenę klasyfikacyjną z zachowania.
ROZDZIAŁ X
Organizacja wsparcia psychologiczno – pedagogicznego w trakcie kształcenia na odległość.
Pomoc psychologiczno – pedagogiczna dla uczniów i rodziców w okresie kształcenia na odległość organizowana jest przez nauczycieli specjalistów, pedagoga szkolnego i psychologa we współpracy z nauczycielami a zwłaszcza z wychowawcami.
Podstawowymi zadaniami pedagoga i psychologa jest:
- Ustalenie form i czasu kontaktu z uczniami i rodzicami, w tym ustalenie godzin dyżuru online oraz telefonicznego, a po ich dokonaniu poinformowanie dyrektora szkoły,
- Zorganizowanie konsultacji online,
- Świadczenie zdalnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w trakcie trwania sytuacji kryzysowej, a w szczególności:
● otoczenie opieką uczniów i rodziców, u których stwierdzono nasilenie występowania reakcji stresowych, lękowych w związku z epidemią koronawirusa,
● inicjowanie i prowadzenie działań interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych,
● minimalizowanie negatywnych skutków zachowań uczniów pojawiających się w wyniku wdrażania kształcenia zdalnego,
● otoczenie opieką i udzielanie wsparcia uczniom, którzy mają trudności z adaptacją do kształcenia na odległość,
● udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do kształcenia zdalnego.
- Wspomaganie nauczycieli w diagnozowaniu możliwości psychofizycznych uczniów w kontekście kształcenia na odległość.
ROZDZIAŁ XI
Koordynowanie współpracy nauczycieli z uczniami lub rodzicami, uwzględniając potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne dzieci i uczniów, w tym objętych kształceniem specjalnym.
Nauczyciele realizują podstawę programową kształcenia ogólnego z dostosowaniem wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia, w szczególności przez zastosowanie odpowiednich metod i form pracy z uczniem, uwzględniając realizację indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. Dokonują także wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania uczniów.
Nauczyciele/specjaliści wzmacniają przekaz edukacyjny wieloma różnymi kanałami
i treningami umiejętności, np. wzmacnianie tekstu pisanego przekazem słownym, przekazu słownego obrazem – wielozmysłowość w kontakcie
i zadaniach oraz praca na różnorodnym materiale, indywidualizacja w pracy z uczniem w najszerszym z możliwych zakresów.ROZDZIAŁ XII
Informacje uzupełniające.
1. Wychowawcy klas realizują zadania wynikające z klasowych planów wychowawczo-profilaktycznych. Udzielają wsparcia uczniom oraz rodzicom. Zgłaszane przez rodziców problemy rozwiązują z nauczycielami, dyrektorem.
2. Nauczyciel biblioteki w ramach pracy zdalnej przygotowuje materiały i wysyła w dzienniku elektronicznym wiadomości na temat wydarzeń kulturalnych, książek wartych przeczytania (recenzje, teksty literackie), ciekawych filmów, programów, linki do darmowych audiobooków i e-booków, linki do ekranizacji lektur szkolnych, linki do instytucji kultury oferujących wirtualny dostęp do muzeów, sztuk teatralnych. Podejmowane czynności dokumentuje w dzienniku biblioteki. Nauczyciel umożliwia uczniom korzystanie z biblioteki szkolnej (zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS) . Biblioteka jest czynna w każdą środę w godzinach: 1030-1530.
3. Nauczyciele prowadzą zajęcia rewalidacyjne wysyłając ćwiczenia do uczniów przez dziennik elektroniczny, komunikator internetowy z dokładną instrukcją wykonania oraz prowadzą zajęcia online, zgodnie z planem oraz w czasie dostosowanym do potrzeb i możliwości dziecka i rodziny, również w formie wideokonferencji. W miarę potrzeby kontaktują się z uczniami lub rodzicami. Dopuszcza się możliwość zorganizowania zajęć rewalidacyjnych na terenie szkoły.
4. Pedagog szkolny koordynuje pracą w zakresie pomocy psychologidczno-pedagogicznej. Pozostaje do dyspozycji rodziców i uczniów od poniedziałku do piątku w godzinach 1200 - 1300.
5. Logopeda, terapeuta pedagogiczny przygotowują i przekazują uczniom ćwiczenia doskonalące i utrwalające nabyte umiejętności oraz dokładne instrukcje, jak te ćwiczenia wykonywać, by osiągnąć założony cel (poprzez dziennik elektroniczny i komunikator internetowy) oraz prowadzą zajęcia online, zgodnie z planem oraz w czasie dostosowanym do potrzeb i możliwości dziecka i rodziny, również w formie wideokonferencji. Dopuszcza się możliwość zorganizowania zajęć na terenie szkoły.
6. W szkole organizuje się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze oraz w ramach zajęć świetlicowych nauczyciele przekazują uczniom propozycje zabaw i gier dydaktycznych do przeprowadzenia w domu, poprzez wiadomości w dzienniku elektronicznym.
7. Nauczyciele dokonują ewaluacji skuteczności swoich oddziaływań, wnioski konsultują z dyrektorem szkoły. W razie konieczności dokonują korekty działań - form lub metod, o czym informują uczniów i rodziców.
8. Nauczyciele na bieżąco prowadzą dokumentację działań edukacyjnych – zajęć on-line, prac i aktywności poleconych do realizacji uczniom, prac domowych uczniów, sprawdzianów.
9. Dla uczniów klasy VIII w szkole organizuje się konsultacje indywidulne lub grupowe z nauczycielami prowadzącymi zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczniowie przystępują do egzaminem ósmoklasisty.
ROZDZIAŁ XIII
Inne regulacje, postanowienia końcowe.
- Praca ucznia w okresie kształcenia zdalnego powinna być systematyczna i opierać się na samodzielnym wykonywaniu zadań przy wsparciu nauczyciela.
- Uczeń w komunikacji z nauczycielami stosuje etykietę językową nie zapominając o zwrotach grzecznościowych.
- Aplikacja MS Teams jest oficjalną platformą do pracy z uczniem. Uczeń podczas zajęć nie może stosować jej, jako komunikatora towarzyskiego z innymi uczniami. 4. Podczas zajęć edukacyjnych w czasie wideokonferencji z użyciem aplikacji MS Teams obowiązuje całkowity ZAKAZ NAGRYWANIA ZARÓWNO AUDIO, JAK I WIDEO.
Żaden nauczyciel Szkoły Podstawowej w Ukcie nie wyraża zgodny na wykorzystywanie jego głosu, jak i wizerunku podczas realizowanych zajęć.
- Niezastosowanie się do powyższych ustaleń będzie uwzględnione podczas dokonywania rocznej oceny klasyfikacji końcowej z zachowania.
- Zaangażowanie rodzica podczas kształcenia zdalnego dziecka ma charakter wspierający.
- Rodzice/prawni opiekunowie w czasie zajęć edukacyjnych w ramach systemu kształcenia zdalnego organizują dziecku miejsce do pracy z uwzględnieniem ogólnych zasad BHP dla miejsc pracy przy komputerze.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ukcie Barbara Pyrdoł
Narodowe Święto Niepodległości
- 11.11.2020
- 18
Narodowe Święto Niepodległości jest to polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli. To właśnie 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta, nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. Związku z aktualną sytuacją w nieco inny sposób nasza społeczność szkolna upamiętniła to ważne dla każdego Polaka święto. 10 listopada o godzinie 11.11 uczniowie klasy 5 wraz z Panią Anną Koziatek oraz dzieci z Oddziałów Przedszkolnych odśpiewali „HYMN PAŃSTWOWY”. Zaś niektórzy uczniowie klas IV - VIII z tej okazji wykonali prace plastyczne pt.: „Droga Polski ku niepodległości”.
Szkolne przygody Gangu Fajniaków
- 11.11.2020
- 3
Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Ukcie kolejny raz wzięli udział w akcji „Szkolne przygody gangu Fajniaków”, która rozwija czytelnictwo i poszerza zasób słownictwa. Tegorocznemu programowi towarzyszył temat żywiołów. Dzieci mogły wybrać zjawisko naturalne z którym będą pracować. Nasi podopiecznie zainteresowali się wodą. Zajęcia, na których dzieci wykonywały eksperymenty odbywały się raz w tygodniu. Jako pierwsze zrealizowali doświadczenie „Ile wody jest na świecie”. Uczniowie poprzez kolorowanie kratek dowiedzieli się jaką ilość zasobów wody posiada Ziemia, jaki jest ich podstawy podział oraz zdobyły wiedzę na temat wody pitnej. Następnie wysnuły wnioski co zrobić, aby zaprzestać jej marnowaniu. Kolejnym doświadczeniem było „Woda przyjmuje kształt naczynia”. Polegało ono na tym, że dzieci zabarwiały wodę i wlewały ją do szklanek o różnej objętości i szerokości. Dzięki temu uczniowie potwierdzili tezę postawioną w tytule doświadczenia, że woda będąc w stanie ciekłym przyjmuje kształt naczynia w jakim obecnie się znajduje. Następnie eksperymentowały z „Wędrującą wodą”. Wszyscy wycinali i zginali kartki papieru, które potem wkładali do znajdującego się obok układu pustych i pełnych zabarwionej wody szklanek. Kolejnego dnia podopieczni mogli wysnuć wnioski z obserwacji tego doświadczenia. Gołym okiem zauważyli, że papier zabawiał się, a woda przelała się do pustych szklanek. Te doświadczenie cieszyło się największym zainteresowaniem. Jako ostatnie działanie w tym projekcie uczniowie wykonali „Zniknięcie wody”. Dzieci nalały taką samą ilość wody do dwóch pustych słoików, jeden został zakręcony. Następnego dnia zauważyły, że w otwartym słoiku nie było części wody. Oznaczało to, że „zaginiona część” przeszła w stan gazowy, czyli zamieniła się w parę. Wykonywaniu eksperymentów towarzyszyło czytanie przez dzieci fragmentów opowiadania „Oszczędzaj kropelkę” ze zbioru „Gang Fajniaków i miasto marzeń” i odpowiadanie na pytania dotyczące prezentowanego tekstu. Na tablicy multimedialnej dzieci oglądały przebieg doświadczeń związanych z wodą. Dzięki temu mogły sprawdzić czy poprawnie wykonały wszystkie kroki. Dzieci również bawiły się maskotkami należącymi do gangu Fajniaków. Uczniowie tak bardzo zainteresowały się prezentowaną im tematyką i podczas przerw wczytywały się w różne treści zawarte w utworze „Gang Fajniaków i miasto marzeń”. Na zakończenie każdy uczeń odpowiedział na pytanie „Dlaczego warto oszczędzać wodę?” wykonując pracę plastyczną dowolną techniką. Każdy uczestnik był bardzo zadowolony z zajęć. Dzieci wyraziły chęć zapoznania się z innym żywiołami, nawet poza konkursem.
Drzewo Patriotyczne
- 10.11.2020
- 5
W naszym przedszkolu już od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu oraz szacunku i przywiązania do swojej Ojczyzny. Dlatego też 10 listopada Starszaki przygotowały krótki występ, by uczcić to ważne święto dla każdego Polaka. Tego dnia na podstawie filmu pt.: „Z Albumu Dziadka” przedszkolaki poznały postać Józefa Piłsudskiego oraz historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zakończenie zajęć Starszaki wykonały plakat pod hasłem „ Krwią wyzwalana, sercem ukochana”. Natomiast grupa młodsza wykonała „Drzewo Patriotyczne”. Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych o godzinie 11.11 odśpiewały także HYMN NARODOWY.
„Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.”
- 09.11.2020
- 2
„Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.”Tydzień temu obchodziliśmy święta ważne dla nas wszystkich, Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Sytuacja związana z pandemią nie pozwoliła nam, jak co roku, udać się z grupą wolontariuszy, aby uporządkować okoliczne cmentarze. Mimo to, nie zapomnieliśmy o dawnych mieszkańcach naszych miejscowości i indywidualnie odwiedzaliśmy mazurskie, leśne cmentarze.
Organizacja kształcenia zdalnego klasy I-III
- 08.11.2020
Organizacja kształcenia zdalnego dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Ukcie
od 09 listopada 2020 r.
- Organizacja kształcenia zdalnego w klasach I-III
1. Kształcenie na odległość będzie polegało na prowadzeniu lekcji online w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzi umożliwiających połączenie się z uczniami oraz na przesyłaniu materiałów do samodzielnej pracy uczniów w domu, w czasie odroczonym.
2. Lekcja zdalna będzie trwać 30 minut, pozostałe 15 minut zostanie przeznaczone na pracę własną ucznia pod kierunkiem nauczyciela (praca z podręcznikiem, zeszytem ćwiczeń oraz karty pracy). Zajęcia online mogą być prowadzone w grupach.
3. Lekcje zdalne prowadzone będą przez nauczycieli przebywających na terenie szkoły lub na terenie swojego miejsca zamieszkania, wg obowiązującego planu lekcji.
4. Nauczyciele organizują zajęcia online za pomocą aplikacji Teams, uczniowie logują się za pośrednictwem linku znajdującego w kalendarzu Teams lub dołączają do grupy. Na podstawie logowań nauczyciel ustala listę obecnych na zajęciach i uzupełnia moduł obecności w dzienniku elektronicznym.
5. Nauczyciele realizując edukację: społeczną, przyrodniczą, plastyczną, muzyczną, techniczną, informatyczną, religię, wychowanie fizyczne – zadania i ćwiczenia mogą przekazywać z właściwą instrukcją do samodzielnego ich wykonania za pomocą aplikacji Teams lub za pomocą dziennika elektronicznego w zakładce „Zadania domowe”. W czasie przewidzianym planem lekcji nauczyciel pozostaje do dyspozycji uczniów i rodziców danej klasy, służy radą, wsparciem i pomocą, również wtedy, gdy uczniowie otrzymali zadania do samodzielnego wykonania.
6. Nauczyciele przygotowują materiały edukacyjne w oparciu o realizowany dotychczas program, dostosowując je do nauczania zdalnego. Nauczyciele prowadzą zajęcia edukacyjne, zgodnie z przydzielonym wymiarem godzin wg stanu na 01.09.2020 r.
7. Komunikacja między nauczycielami, rodzicami i uczniami będzie odbywać się za pośrednictwem dziennika elektronicznego Vulcan (poczta elektroniczna) i Microsoft Teams. Wspólne komunikowanie się i spotkania wideo będą odbywały się w aplikacji Teams, za pośrednictwem komunikatorów internetowych (Messenger, Skype) oraz telefonicznie.
7. W razie awarii (braku łączenia internetowego), nauczyciel przekazuje polecenia do wykonania w dzienniku elektronicznym w zakładce „Zadania domowe”. Uczeń w ustalonym przez nauczyciela czasie odsyła wykonane zadanie, świadczy to o obecności ucznia na lekcjach.
II. Sposoby kształcenia na odległość.
1. Zdalne nauczania odbywa się za pomocą następujących narzędzi:
- Lekcje online (aplikacja Teams, One Note)
- Narzędzi prowadzenia zajęć i przeprowadzania testów, sprawdzianów (Teams)
- Learningapps
- Genially
- E-podręczniki
- Komunikatory internetowe
- I inne strony internetowe potrzebne do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
III. Źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć z edukacji wczesnoszkolnej, z których uczniowie będą korzystać:
a) strony internetowe: www.gov.pl/zdalnelekcje, LearningApps.org ,www. MAC.pl, www.genially.pl, www.mac.pl/publikacje, matzoo.pl, scholaris.pl, pisu pisu.pl,
b) podręczniki i ćwiczenia, karty pracy, propozycje lektur do wspólnego i indywidualnego czytania,
c) zintegrowana platforma edukacyjna epodręczniki.pl
d) materiały opracowane przez nauczycieli i wysłane na pocztę dziennika elektronicznego,
e) inne materiały dydaktyczne i ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
IV. Sposoby komunikowania się nauczycieli z uczniami i rodzicami.
1. Wychowawca klasy stanowi podstawowe ogniwo w systemie kształcenia na odległość zorganizowanego w szkole. Jest w stałym kontakcie z uczniami i ich rodzicami, na bieżąco rozwiązuje problemy wynikające z kształcenia zdalnego współpracując w tym zakresie z dyrekcją szkoły, innymi nauczycielami oraz pedagogiem szkolnym.
2. Narzędziami do komunikacji nauczyciela z uczniami są: aplikacja MS Teams
- dziennik elektroniczny
- e-mail oraz inne urządzenia telekomunikacyjne za zgodą nauczyciela w porozumieniu z rodzicami:
- telefon – rozmowa bezpośrednia,
- telefon – wiadomość sms,
- komunikatory: Messenger
3. Narzędziami do komunikacji nauczyciela z rodzicami są:
- dziennik elektroniczny,
- e-mail,
oraz inne urządzenia telekomunikacyjne za zgodą nauczyciela:
- telefon – rozmowa bezpośrednia,
- telefon – wiadomość sms,
- komunikatory: Messenger
4. Konsultacje uczniów lub rodziców z nauczycielami prowadzącymi zajęcia:
wtorek i czwartek w godz. 15.30 – 16.30
V. Sposób monitorowania postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów, w tym również informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach.
1.Nauczyciele oceniają wiedzę i umiejętności uczniów zgodnie z WZO i PZO zawartym w Statucie Szkoły Podstawowej w Ukcie.
2.Nauczyciele monitorują postępy uczniów, oceniają wiedzę i umiejętności za pośrednictwem:
- dziennika elektronicznego,
- poczty mailowej,
- aplikacji Teams,
- narzędzi telekonferencyjnych, telefonicznie.
3. Sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów:
1) ocena umiejętności czytania (technika – umiejętność sprawdzana z wykorzystaniem aplikacji MS TEAMS),
2) obserwacja zaangażowania uczniów w zajęciach,
3) sprawdziany i testy on-line (wskazane lub stworzone przez nauczyciela),
4) prace pisemne (prace wysłane poprzez aplikację MS TEAMS lub na pocztę mailową do nauczyciela, komunikator Messeger),
5) wypowiedzi ustne (wypowiedzi na wskazany temat, zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi),
6) sprawność rachunkowa w zakresie poznanych liczb,
7) prace plastyczne i techniczne.
4.Postępy uczniów są monitorowane na podstawie bieżących osiągnięć w pracy zdalnej (synchronicznej - nauczanie w czasie rzeczywistym) lub na podstawie wykonanych zadań w czasie odroczonym (nauczanie asynchroniczne).
5.Nauczyciel podczas realizacji nowych treści podstawy programowej wspiera ucznia, który ma prawo skorzystać z konsultacji, porad i wskazówek nauczyciela przy wykonaniu zadania w formach i czasie określonym wcześniej przez nauczyciela.
6.Nauczyciel informuje ucznia o postępach w nauce i otrzymanych ocenach podczas bieżącej pracy z dzieckiem lub po jej zakończeniu poprzez e- dziennik.
7.Nauczyciel informuje rodzica o postępach w nauce dziecka i otrzymanych przez niego ocenach poprzez e-dziennik, w rozmowie bezpośredniej podczas konsultacji lub w inny ustalony z rodzicem sposób.
8. Nauczyciel na bieżąco informuje rodzica o pojawiających się trudnościach w opanowaniu przez ucznia wiedzy i umiejętności, wynikających ze specyfiki nauczania na odległość.
VI. Inne regulacje, postanowienia końcowe.
1. Praca ucznia w okresie kształcenia zdalnego powinna być systematyczna i opierać się na samodzielnym wykonywaniu zadań przy wsparciu nauczyciela.
2. Uczeń w komunikacji z nauczycielami stosuje etykietę językową nie zapominając o zwrotach grzecznościowych.
3.Aplikacja MS Teams jest oficjalną platformą do pracy z uczniem. Uczeń podczas zajęć nie może stosować jej, jako komunikatora towarzyskiego z innymi uczniami.
4. Podczas zajęć edukacyjnych w czasie wideokonferencji z użyciem aplikacji MS Teams obowiązuje całkowity ZAKAZ NAGRYWANIA ZARÓWNO AUDIO, JAK I WIDEO.
Żaden nauczyciel Szkoły Podstawowej w Ukcie nie wyraża zgodny na wykorzystywanie jego głosu, jak i wizerunku podczas realizowanych zajęć.
5. Niezastosowanie się do powyższych ustaleń będzie uwzględnione podczas dokonywania rocznej oceny klasyfikacji końcowej z zachowania. Zaangażowanie rodzica podczas kształcenia zdalnego dziecka ma charakter wspierający.
6. Rodzice/prawni opiekunowie w czasie zajęć edukacyjnych w ramach systemu kształcenia zdalnego organizują dziecku miejsce do pracy z uwzględnieniem ogólnych zasad BHP dla miejsc pracy przy komputerze.
Barbara Pyrdoł – dyrektor szkoły
Archiwum Aktualności