W naszym kąciku Akademii Pszczoły Bohatera tym razem mówiliśmy o właściwościach i zastosowaniu wosku pszczelego. Korzystając z otrzymanego ula edukacyjnego i zamieszczonych w nim ramek z informacjami, uczniowie dowiedzieli się, że wosk pszczeli powstaje w gruczołach woskowych młodych pszczół. Wytworzony przez gruczoły wosk wydzielany jest na zewnątrz, gdzie zastyga na tak zwanych lusterkach w postaci cienkich łusek. Pszczoła zdejmuje je za pomocą przednich odnóży, zgniata żuwaczkami i wbudowuje do formowanej komórki plastra.
Wosk pszczeli znajduje zastosowanie między innymi w kosmetologii i medycynie. Używany jest do produkcji kremów, maści, balsamów, mydeł, pomadek do ust, perfum w kremie, podkładów. Wosk pszczeli używany jest także w produkcji świec.
Woskowe świece oczyszczają powietrze z pleśni, wirusów i kurzu, a tym samym łagodzą dolegliwości układu oddechowego, chorób płuc, astmy, kataru czy alergii. Neutralizują nieprzyjemne zapachy. Pomagają się zrelaksować, wyciszyć, łagodzą skutki stresu oraz ułatwiają zasypianie.
Uczestnicy zajęć mieli możliwość poznania faktury, koloru i zapachu wosku pszczelego oraz porównania świec woskowych z parafinowymi. Na zakończenie zajęć, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa i pod czujnym okiem edukatora Mazurski Park Krajobrazowy, Pani Ewy, wykonali własne świece.