Szkolny warzywniak
- 26.06.2024
Założenie szkolnego warzywnika wiązało się z regularną pielęgnacją: podlewaniem, plewieniem, podwiązywaniem i dodatkowym wysiewaniem nasion. Starsi i młodsi uczniowie dzielnie to robili, aż doczekali się pierwszych plonów i pierwszych wniosków. Rzodkiewka pięknie obrodziła, ale nie lubi rosnąć w skrzynkach 3 i 4, sałata pikowana jest bardzo dorodna, a szczypior dobrze czuje się w skrzynce nr 1. Zioła wolą półcień, a pomidory i papryka muszą mieć podpórki
Zebrane nowalijki pieczołowicie umyte zostały zdrowym i smacznym dodatkiem do II śniadania. #szkołapromującazdrowie
4
Zakończenie roku szkolnego
- 24.06.2024
21.06.2024r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu głos zabrała pani dyrektor Barbara Pyrdoł. Zapoznała z realizowanymi projektami, przyznanymi certyfikatami i zorganizowanymi w naszej szkole imprezami. Wspomniała też o integrujących uczniów wycieczkach i biwakach.
Następnie ósmoklasistki Zofia Ropiak i Amelia Car przekazały swoje obowiązki związane z pocztem sztandarowym młodszym koleżankom: Oliwii Marcińczyk i Zofii Cieplińskiej. Po tym obyło się ślubowanie uczniów klasy VIII pod kierunkiem pani dyrektor, a następnie zostały im wręczone świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Najwyższą średnią i wyróżnienie w postaci czerwonego paska osiągnęły: Zofia Ropiak i Amelia Car.
W dalszej części uroczystości kierownik ZEOSziP w Rucianem-Nidzie pan Mariusza Gbur przekazał Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Ruciane-Nida najlepszym uczniom za wysokie wyniki w nauce. Pani dyrektor i wychowawcy klas wręczyli świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe.
Następnie nastąpiła część artystyczna. Z układem śpiewno-tanecznym wystąpiła klasa III. Wykonała piosenkę pt. ,,Góry do góry”. Po czym gospodarz klasy VIII - Zofia Ropiak podziękowała i pożegnała całą społeczność szkolną we wzruszającym przemówieniu, zaś siódmoklasiści swym starszym kolegom wręczyli pamiątkowe upominki.
Akcentem kończącym uroczystość było wykonanie przez szkolny chór dwóch piosenek.
71
Zakończenie roku w oddziałach przedszkolnych
- 21.06.2024
W dniu 21.06.2024r. w oddziałach przedszkolnych odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego oraz pożegnanie starszaków. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. Za cały ten szczególny i wyjątkowy rok w imieniu Dyrekcji i Nauczycieli bardzo wszystkim dziękujemy.
2
Wycieczka rowerowa
- 21.06.2024
13.06.2024 odbyła się wycieczka rowerowa do Piecek. Uczniowe klasy szóstej i ósmej aktywnie spędzili czas poznając okoliczne szlaki rowerowe i podziwiając uroki naszego regionu. Wszyscy szczęśliwie i bezpiecznie pokonali trasę 36 km. Mimo zmęczenia był to bardzo mile i pożytecznie spędzony czas. W imieniu uczestników wycieczki dziękujemy Panu Arkadiuszowi Popławskiego z Wypożyczalni Rowerów Kolarz za udostępnienie kasków rowerowych. (Zawsze możemy liczyć na Jego pomoc). #szkołapromującazdrowie
9
Certyfikat
- 21.06.2024
W roku szkolnym 2023 / 2024 świetlica szkolna w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Ukcie realizowała projekt edukacyjny pt. " Z kulturą mi do twarzy ". Celem projektu było promowanie kultury, wrażliwości na piękno, rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką, współpracą z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym, a także wychowanie w duchu wartości takich jak : dobro, piękno, patriotyzm.
Wycieczka
- 21.06.2024
Ostatni dzień szkoły dla klas IV, V i VII upłynął bardzo aktywnie. Udaliśmy się bowiem na pieszą wycieczkę do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Droga minęła nam bardzo szybko, bo z piosenkami na ustach, a zwiedzanie przyniosło wiele przeżyć i ciekawych emocji. Przed drogą powrotną posililiśmy się pyszną pizzą z zaprzyjaźnionej pizzerii. Choć trochę zmęczeni, wróciliśmy bezpiecznie do szkoły. Było wesoło, ciekawie i bardzo przyjemnie #szkołapromującazdrowie
6
Biwak
- 21.06.2024
Dnia 14.06.2024r. klasa III razem z rodzicami i wychowawcą wybrała się na biwak. Najpierw wyjechaliśmy rowerami z Ukty do Krutyni. Tam zwiedzaliśmy muzeum. Potem wspólnie rozbiliśmy namioty. Na polu biwakowym czekała na nas moc atrakcji: gry i zabawy na powietrzu, w wodzie oraz ognisko i pieczenie kiełbasek. Następnego dnia popłynęliśmy kajakami do Rosochy. Tam był obiad. Po czym rowerami udaliśmy się do Wojkowa na lody a potem każdy wrócił do swojej miejscowości. Serdecznie dziękuję Rodzicom za organizację biwaku i opiekę nad dziećmi a w szczególności: Panu Mateuszowi, Pani Agnieszce, Panu Łukaszowi, Pani Dagmarze, P. Leokadii i P. Małgosi. Te dwa dni na długo pozostaną w naszej pamięci.#szkołapromującazdrowie
9
MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY
- 21.06.2024
W tym roku szkolnym dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w projekcie edukacyjnym pt. "MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY". Celem projektu było rozwijanie i promowanie czytelnictwa oraz budzenie zaciekawienia książką przez zabawę , piosenkę i twórczość plastyczną.
Ankieta - program dla szkół
- 20.06.2024
W związku z realizacją przez naszą szkołę „Programu dla szkół”, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zwraca się z prośbą o wypełnienienie ankiety oceniającej działania związane z promocją „Programu dla szkół” w roku szkolnym 2023/2024.
Zachęcamy do wypełnienia krótkiej ankiety dostępnej pod linkiem: https://www.programdlaszkol.org/program/ankieta.
Z góry bardzo dziękujemy.
„Historia pewnej ściany”
- 18.06.2024
Szkolne Święto Wartości powoli przechodzi do historii, ale jest coś, co na długo zostanie w naszej pamięci, aby przypominać co dla nas jest ważne. Jest to ściana „łącząca”, która od czerwca łączy nie tylko budynek szkoły z salą gimnastyczną i stołówką, ale połączyła całą naszą społeczność w pracy twórczej, a łąka, która ją zdobi będzie nam przypominać, o jakie wartości w sposób szczególny mamy dbać:
SZACUNEK BEZPIECZEŃSTWO AKCEPTACJA
20
Biwak
- 18.06.2024
Jak co roku, uczniowie klasy VII wybrali się na trzydniowy biwak. Chcielibyśmy się z Wami podzielić niezwykłymi wspomnieniami z naszego pobytu w Stanicy Wodnej Czaple nad Jeziorem Nidzkim. To była prawdziwa przygoda, pełna radości i przyjaźni, gdzie pomimo braku prądu i telefonów mieliśmy czas zapełniony rozmaitymi atrakcjami, takimi jak: gry i zabawy sportowe, łowienie ryb, ekscytujące spacery po lesie, przygotowanie kolacji przy ognisku, (kiełbaski smakowały wyjątkowo, a gwiazdy na niebie były naszym towarzyszem), przyjacielskie rozmowy do późnej nocy, przygotowanie posiłków, zmywanie naczyń, leśne podchody, zbieranie darów lasu – poziomek i jagód i super zajęcia przyrodniczo – plastyczne z pracownikami MPK, Panią Ewą i Panem Piotrem. Zawarliśmy nowe międzypokoleniowe przyjaźnie, które zaowocowały ciekawą lekcją gry w siatkówkę. Biwak nad jeziorem to nie tylko wspólna zabawa, ale także nauka, wytrwale powtarzaliśmy słowa „Trenu 8” Jana Kochanowskiego. Dziękujemy, że mogliśmy spędzić ten czas razem! Do zobaczenia za rok .
Szczególne podziękowania należą się Pani Bożenie Serafin, Mazurski Park Krajobrazowy, Pani Joannie Andrzejewskiej oraz wszystkim rodzicom, bez pomocy których biwak nie mógłby się odbyć.
30
Bądź dobry dla roślin
- 18.06.2024
Klasa 1 zakończyła III moduł projektu "Bądź dobry dla roślin" Pracowaliśmy w oparciu o lekturę "Drzewo do samego nieba" M. Terlikowskiej. Uzupełniliśmy lekturniki i wykonaliśmy ilustracje do książki.
Wspólnie zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy projekt drzewa z ilustracjami obrazującymi wybrane fragmenty książki. Bardzo dużo tematów poświęciliśmy ochronie przyrody i dbałości o naszą planetę. Oglądaliśmy filmy edukacyjne na temat ochrony środowiska. Poznaliśmy źródła energii odnawialnej i nieodnawialnej. W trosce o środowisko poznaliśmy sposoby oszczędzania energii oraz segregacji odpadów. Z okazji Dnia Ziemi wykonaliśmy Lapbooki Ekologiczne. W ramach zadań posadziliśmy kwiatki, które teraz upiększają naszą klasę. Bardzo miło było nam uczestniczyć w tym projekcie i już cieszymy się na jego kolejną edycję.
Otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający ukończenie projektu edukacyjnego “Czytam z klasą - lekturki spod chmurki” V edycji - Na Tropach Dobroczynności
9
Mali matematycy
- 14.06.2024
W tym roku szkolnym uczniowie klasy drugiej uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie „Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?”, w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie . Dzięki zajęciom projektowym nawet najwięksi klasowi przeciwnicy matematyki powoli się z nią pozytywnie oswajali. Co jednak najważniejsze, praca metodą projektu wdrażała naszych drugoklasistów do wykorzystywania zdobytej wiedzy matematycznej w praktyce.
7
Trzymaj formę
- 14.06.2024
W ramach realizowanego programu "Trzymaj formę", w dniu dzisiejszym odbyło sie spotkanie uczniów klas I-V z panią Ireną Matysiuk, pracownikiem Powiatowej Stacji Sanepidarno-Epidemiologicznej w Piszu na temat "Bezpieczeństwa żywieniowego i aktywności fizycznej". Celem spotkania było pogłębienie wiedzy o znaczeniu prawidłowo zbilansowanej diety i aktywności fizycznej dla organizu człowieka. Dziękujemy pani Irenie Matysiuk za przeprowadzone szkolenie.
Zakończenie roku szkolnego
- 12.06.2024
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Ukcie
21.06.2024 r. (piatek)
Godz. 815 – uroczyste zakończenie roku szkolnego dla dzieci z oddziałów przedszkolnych (w hali sportowej).
Godz. 900 – msza św. w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ukcie.
Godz. 1000 – uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas I-VIII (w hali sportowej).
Faster (Wojnowo, Osiniak, Śwignajno) - przywóz i odwóz uczniów bez zmian.
Bus Stankiewicz
-Iznota - przywóz godz. 8.10
-Nowy Most - przywóz godz. 8.12
-Gałkowo - przywóz godz. 8.20
-Nowa Ukta - przywóz godz. 8.35
Powrót godzina 12.00
Wycieczka
- 11.06.2024
Dnia 10.06.2024r. wybraliśmy się na wycieczkę do Parku Dinozaurów w Jurowcach koło Białegostoku.
Na miejscu pan przewodnik oprowadził nas po parku i opowiedział o dinozaurach, które żyły kilka milionów lat temu. Niektóre były małe, tak jak my, inne zaś wielkie jak domy. Z zaciekawieniem oglądaliśmy posągi tych niezwykłych zwierząt i słuchaliśmy ciekawostek na temat ich życia. Mogliśmy również wysłuchać odgłosów jakie wydawały. Po tych wrażeniach z apetytem zjedliśmy obiad w „Dino Barze”. Ostatnim punktem naszej wycieczki był sala zabaw „Fabryka Misia” z różnymi atrakcjami.
12
Dzień wartości
- 11.06.2024
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.” (Janusz Korczak)
07. 06. 2024r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Ukcie odbył się ,,Piknik Rodzinny” pod hasłem ,,Święto Wartości”. Łączył on w sobie 1. rocznicę nadania szkole imienia oraz posumowanie projektu ,,Model Wartościowych Szkół i Przedszkoli”.
25Jako pierwsza zabrała głos pani dyrektor, która powitała przybyłych gości: Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Ruciane-Nida p. Danutę Kowalewską, Kierownika ZEOSziP w Rucianem-Nidzie p. Mariusza Gbura, Główną Księgową ZEOSziP w Rucianem-Nidzie p. Dorotę Bogucką, Dyrektora DPS Ewangelickiego Domu Opieki Betezda w Ukcie p. Jolantę Puszko wraz z Pracownikami i Podopiecznymi, Dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Ukcie p. Patrycję Banach wraz z Pracownikami i Podopiecznymi, Dyrektora Domu Kultury w Rucianem-Nidzie p. Bogusława Trupacza, Pracowników Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Pracowników Nadleśnictwa Maskulńskie, Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ukcie oraz rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.
Następnie pani dyrektor przybliżyła cele realizowanego w szkole projektu ,,Model Wartościowych Szkół i Przedszkoli”. Obejmował on rozwój kompetencji społecznych i osobistych społeczności szkolnej i przedszkolnej, w tym wzmacnianie odporności psychicznej. W naszej szkole kluczowymi, wymagającymi wzmocnienia wartościami okazały się: szacunek, akceptacja i bezpieczeństwo. W związku z tym, odpowiednio wcześniej, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie zaprojektowali i wykonali specjalny mural. Nagrany i wyświetlony został film, w którym przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Zofia Ropiak i Kornel Parzych, wcielili się w role reporterów i wśród uczniów, nauczycieli oraz rodziców przeprowadzili sondę na temat szacunku, akceptacji i bezpieczeństwa.
Kolejnym punktem uroczystości był, poświęcony Januszowi Korczakowi, montaż słowno-muzyczny pt. ,,Ku pamięci patrona” przygotowany przez klasy I - IV. Po czym wszyscy zebrani, śpiewając i eksponując transparenty związane z wartościami, przeszli ulicami Ukty.
Po powrocie czekała uczestników moc atrakcji: pokaz aikido, zumba, stoiska edukacyjne przygotowane przez pracowników Mazurskiego Parku Krajobrazowego, pracowników Nadleśnictwa Maskulńskie, warsztaty rzeźbiarskie, quizy i zagadki o wartościach, „Fotołódka życzliwości na Szkolne Święto Wartości”, nadmuchiwana zjeżdżalnia dla najmłodszych, poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ukcie i Koła Gospodyń Wiejskich Babeczki w Osiniaku oraz rodziców uczniów, pieczone kiełbaski, malowanie twarzy, puszczanie baniek mydlanych, plecenie warkoczyków, pokaz straży pożarnej. Uczennice klasy 8 pod bacznym okiem nauczyciela upiekły zdrowe "wartościowe babeczki" z truskawkami w 3 kolorach zgodnie z naszymi wartościami. Wszystkim serdecznie dziękujemy!
Radosne zabawy na boisku szkolnym uświetnił występ artystyczny grupy przedszkolnej.
Akcentem kończącym imprezę był ,,Konkurs Piosenki Wiosennej”. Odbył się on w trzech kategoriach: przedszkole, klasy I - III, klasy IV - VIII. Najlepszych wykonawców wyłoniła komisja w składzie: p. Agnieszka Rainko, p. Katarzyna Gierad, p. Barbara Pyrdoł. Dwa równorzędne I miejsca zajęła grupa przedszkolna w składzie: Hanna Wołk, Iga Sobaszek, Nadia Stachelek i Tigran Bahdasarov oraz Liliana Kowalczyk, Zuzanna Więcek i Szymon Ejdys, w kategorii klas I – III, I miejsce zajęła Alicja Korpusik, w kategorii klas IV – VIII, I miejsce zajęła Oliwia Bałdyga, II miejsce zajęła Nikola Juszko i III miejsce zajęła Antonina Druzgała, wyróżnienia otrzymały uczennice Barbara Puchalska i Laura Laskowska. Uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy!
Zostały również wręczone dyplomy za udział w konkursie plastycznym MPK pt.„Sekretne życie pszczół samotnic”.
Bardzo dziękujemy za przybycie: gościom, rodzicom, dzieciom i sympatykom naszej szkoły.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w organizacji „Święta Wartości: dyrektorowi i pracownikom Domu Kultury w Rucianem-Nidzie, dyrektorowi i pracownikom Mazurskiego Parku Krajobrazowego, nadleśniczemu i pracownikom Nadleśnictwa Maskulińskie, członkom OSP w Ukcie, Kołu Gospodyń Wiejskich w Ukcie, Kołu Gospodyń Wiejskich Babeczki w Osiniaku, pani prezes i pracownikom ZGK w Rucianem-Nidzie, Panu Markowi Morozowi, Panu Rafałowi Nadolnemu, Pani Iwonie Karkowskiej, Państwu Agnieszce i Rafałowi Kręciewskim, Państwu Agnieszce i Łukaszowi Zawrotnym i wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszej uroczystości.
Archiwum Aktualności