• Aktualności

          • Bezpieczne ferie

          • 19.01.2024
          • Już 22 stycznia rozpoczną się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży

            z województwa  warmińsko-mazurskiego.

            Nie zapominajmy o najważniejszych zasadach zdrowego i bezpiecznego wypoczynku:

             

            1. Jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, należy sprawdzić, pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany? Informacje na ten temat są dostępne na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.
            2. Przy wyborze formy wypoczynku dla swojego dziecka (czy to wyjazdowa, czy w miejscu zamieszkania), należy mieć na względzie stan jego zdrowia, predyspozycje         i stopień samodzielności.
            3. Należy zwracać uwagę na jakość, świeżość jedzenia, aby uniknąć zatruć pokarmowych. Przechowywać żywność w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymywać czystość, myć owoce i warzywa, zwracać uwagę na datę przydatności żywności do spożycia. Państwowa Inspekcja Sanitarna stoi na straży bezpieczeństwa żywności i żywienia, ale wiele zależy od bezpośrednich decyzji każdego z nas.
            4. Należy obserwować  prognozy pogody. Dostosowywać ubiór do aktualnej aury, ale też planować aktywności do pogody.  
            5. Idąc do klubu /dyskoteki należy zawsze mieć na oku swoją szklankę. Trzeba uważać na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, szczególnie młodych osób, budzi podejrzenia – proszę się nie wahać, reagować!
            6. Należy porozmawiać z dzieckiem, jeśli jedzie samo na obóz, o przestrzeganiu kilku istotnych zasad własnego bezpieczeństwa. Powinno pamiętać, że:
            • nie należy zbliżać się do obcych zwierząt, nawet jeśli robią wrażenie łagodnych,
            • do zabawy wybierać miejsca bezpieczne oraz zawsze trzeba przekazywać opiekunom, dokąd wychodzi i informować ich o wszelkich sytuacjach zagrożenia (np. o obcych, zaczepiających je ludziach, zakupach z nieznanego źródła itp.),
            • jego podstawowym opiekunem będzie wychowawca i to na niego może liczyć, jeśli potrzebuje pomocy, rady lub wsparcia albo jest chore. Należy także podkreślić, że bez wiedzy wychowawcy nie można wychodzić poza teren miejsca wypoczynku nawet bardzo blisko,
            • trzeba pilnować swoich pieniędzy i najlepiej nie nosić ich wszystkich przy sobie lub powierzyć część opiekunowi,
            • nie wolno przyjmować od nieznanych osób jedzenia i napojów,
            • zawsze odmówić, gdyby ktokolwiek proponował mu alkohol, narkotyki czy psychoaktywne środki zastępcze (dopalacze) i o takiej sytuacji bezzwłocznie poinformować wychowawcę.
            • dokładnie myć ręce pod bieżącą wodą przed posiłkami oraz bezwzględnie po każdym skorzystaniu z toalety,
            • dbać o higienę osobistą, nie używać wspólnie z innymi osobami ręcznika, grzebienia i innych przyborów toaletowych oraz nie wymieniać się i nie pożyczać ubrań,
            • nie pić napojów z jednego pojemnika (butelki, kubka) z innymi uczestnikami wypoczynku
            • dokładnie myć surowce (owoce, warzywa) podczas sporządzania posiłku, pamiętać o właściwym przechowywaniu żywności, unikać zakupów wątpliwej jakości żywności,
            • w razie niepokojących objawów samopoczucia i zdrowia (m. in. nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka, gorączka) zgłosić się do opiekuna lub wychowawcy.

             

          • Pasowanie na czytelnika

          • 18.01.2024
          • W dniu dzisiejszym w Bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste Pasowanie na czytelnika uczniów klasy 1. Uroczystość poprowadziły uczennice klasy IV oraz uczennica klasy VIII, które zaprezentowały krótką inscenizację na temat czytania książek, odpowiedzi, jakie możemy w nich znaleźć oraz sposobu obchodzenia się z książkami. Nasi najmłodsi czytelnicy złożyli przysięgę, a następnie zostali włączeni oficjalnie do grona czytelników Biblioteki Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Ukcie i od tej pory będą mogli samodzielnie dokonywać wyboru książek w bibliotece. Każdy otrzymał dyplom, pamiątkową zakładkę do książki oraz książeczkę.

            Bardzo cieszymy się z oficjalnej przynależności naszych pierwszoklasistów do grona czytelników, gdyż to właśnie klasa 1 zdobyła I miejsce w konkursie czytelniczym organizowanym corocznie przez Bibliotekę Szkolną.

            Indywidualnie najwięcej książek w I półroczu w kategorii klas 1-3 przeczytała uczennica klasy I - Alicja Ksepka, a w kategorii klas 4-8 uczennica klasy IV - Zosia Nadolna, za co dziewczęta otrzymały dyplomy i nagrodę książkową. Gratulujemy!!!

          • Aktywne przerwy

          • 18.01.2024
          • Jako Szkoła Promująca Zdrowie staramy się aktywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Zachęcamy wszystkich do korzystania z uroków zimy, śniegu i słońca podczas "Aktywnej przerwy".

          • Ferie z książką

          • 18.01.2024
          • Drodzy uczniowie zachęcamy do skorzystania z akcji "Ferie z książką". Jest jeszcze możliwość dokończenia programu "Pożeracze książek", który zostaje przedłużony na czas ferii i rozstrzygnięty na początku nowego semestru

          • ŚWIETLICOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY „Foto Ferie – Moje Aktywne Ferie Zimowe”

          • 16.01.2024
          • „Foto Ferie – Moje Aktywne Ferie Zimowe”

            1. Organizatorem konkursu fotograficznego „Foto Ferie – Moje Aktywne Ferie Zimowe” jest Świetlica Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Ukcie.
            2. Adresaci konkursu.

            1.Uczniowie szkoły podstawowej w kategorii : klasy I –III, IV –VIII,

            2.Uczniowie oddziału przedszkolnego.

            1. Tematyka konkursu.

            Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie zdjęć prezentujących aktywnie spędzony czas podczas ferii zimowych w celu popularyzacji aktywnego wypoczynku i promowania działań mających wpływ na kształtowanie postaw prozdrowotnych.

            1. Cele konkursu:
            1. Popularyzacja aktywnego wypoczynku i promowanie działań kształtujących postawy prozdrowotne.
            2. Rozwijanie kreatywności i twórczej wyobraźni uczniów.
            3. Prezentacja twórczości młodzieży w dziedzinie fotografii.
            4. Popularyzacja pasji fotograficznej.
            1. Przedmiot i zasady konkursu.

            1.Przedmiotem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie uczestników konkursu, którzy wykażą się kreatywnością i stworzą najciekawsze, autorskie zdjęcie promujące aktywne spędzenie czasu wolnego podczas ferii.

            2.Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu najwyżej 1 fotografię, która powinna zawierać informację o autorze: imię, nazwisko, klasę.

            3.Technika wykonania prac: fotografie kolorowe, bez nadmiernej ingerencji graficznej.

            4.Nie będą akceptowane fotografie na których jakiekolwiek elementy będą dodane lub usunięte w wyniku obróbki graficznej, nie będą akceptowane kolaże i fotomontaże.

            5.Prace należy wydrukować w formie papierowej w dowolnym formacie oraz składać do organizatora konkursu.

            6.Zgłoszenie prac do konkursu jest równoznaczne z oświadczeniem o posiadaniu praw autorskich do przekazanej fotografii oraz z wyrażaniem zgody na ich pokonkursową prezentację, a także wielokrotną ekspozycję przez organizatora konkursu.

            7.Dodatkowe informacje o konkursie można uzyskać bezpośrednio na świetlicy szkolnej.

             

            Prace konkursowe należy składać do dnia 17.02.2024 do organizatora konkursu                                          Pani Emilii Majewskiej.

             

          • "W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU"

          • 16.01.2024
          • "W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU"- pod tym hasłem odbył się dzisiejszy Konkurs Recytatorski z udziałem przedszkolaków z Oddziałów Przedszkolnych im. Janusza Korczaka w Ukcie i zaproszonych gości- dzieci z Przedszkola Zielona Kraina w Rucianem- Nidzie. Po eliminacjach grupowych do konkursu międzyprzedszkolnego przystąpiło 16 dzieci. Wszystkie przedszkolaki pięknie i odważnie recytowały wiersze o tematyce swiateczno - zimowej. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Laureatom konkursu gratulujemy, a wszystkim wykonawcom dziękujemy za mile spędzony czas.

          • Konkurs Kolęd

          • 16.01.2024
          • W mijającym tygodniu odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek pt. „Wesoło śpiewajmy, chwałę Panu dajmy” w dwóch kategoriach wiekowych, klasy I – III i IV – VIII.

            Najpierw pani Anna Koziatek zapoznała uczestników z kryteriami oceny śpiewanych utworów, gdzie brano pod uwagę: walory wokalne, interpretację, dobór repertuaru, dykcję i znajomość tekstu.

            W kategorii klas I – III jury w składzie: przewodnicząca Anna Wróbel – nauczyciel, członkowie: Barbara Grajko – nauczyciel i Zofia Ropiak - Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego wyłoniło następujących finalistów:

            I. Miejsce ex aequo zajęła Zofia Ksepka i Zofia Zawrotna

            II. Miejsce ex aequo zajęła Hanna Puchalska i Aleksandra Ropiak

            III. Miejsce ex aequo zajęli Roksana Jackiewicz i Tymoteusz Pomianek

            W kategorii klas IV – VIII jury w składzie: przewodnicząca – Dyrektor Szkoły, pani Barbara Pyrdoł oraz członkowie: Małgorzata Szyszuk – nauczyciel, Zofia Ropiak – Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego wyłoniło następujących finalistów:

            I. Miejsce ex aequo zjęła Oliwia Marcińczyk i Magdalena Zadrożna

            II. Miejsce ex aequo zjęła Oliwia Bałdyga i Antonina Druzgała

            III. Miejsce ex aequo zjęła Maja Dziekońska i Nela Pieńkowska

            Zwycięzcy i uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez ks. Proboszcza Marka Dubę oraz figurki aniołów ufundowane przez A Koziatek i M. Szyszuk.

            Poza konkursem uczniowie klasy IV wykonali utwór „Tryumfy króla niebieskiego” oraz Zofia Nadolna zagrała na flecie kolędę „Lulajże Jezuniu”.

            Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Barbara Pyrdoł, która podziękowała uczestnikom konkursu za zaangażowanie i wkład pracy w przygotowanie interpretacji kolęd. Zwróciła uwagę na wysoki poziom wokalny uczestników.

            Bardzo dziękujemy za zaangażowanie uczniów i rodziców, szczególne podziękowanie należy się uczniowi klasy VI Olafowi Krystkiewiczowi za profesjonalną konferansjerkę.

          • Oddziały Przedszkolne

          • 11.01.2024
          • W tym tygodniu w naszym Przedszkolu poruszaliśmy tematy związane z żegnaniem Starego i witaniem Nowego Roku, upływem i następstwem czasu, kalendarzami oraz zegarami.

          • "Każdy inny- wszyscy równi"

          • 05.01.2024
          • W ramach Projektu "Każdy inny- wszyscy równi", dzieci z przedszkola zapozanały się jedną z metod komunikacji osób niewidomych - alfabetem Braille'a.

          • Książkowy niekalendarz

          • 05.01.2024
          • achęcamy do wzięcia udziału w akcji "Książkowy niekalendarz" organizowanym przez NPRCz 2.0. Przyjdz do Biblioteki szkolnej, aby dowiedzieć się więcej o inspirujących wyzwaniach i jak możemy razem odkryć magiczny świat książek!!

            https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=396013626285188&id=100076296612395

            Już jest! Książkowy NIEKALENDARZ pełen czytelniczych wyzwań powraca

            Czym jest NIEKALENDARZ? To pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych, mających na celu zachęcić dzieci, młodzież i nie tylko do aktywnego czytania przez cały rok. Składa się na niego plakat, 12 kart z wyzwaniami na każdy miesiąc oraz karta książkowego Bingo. Na uczestników wyzwania czeka także dyplom

            Jak to działa?

            Pobierz bezpłatne materiały ze strony internetowej NPRCz 2.0

            Ogłoś w swojej szkole, bibliotece lub domu, że w tym miejscu podejmuje się wyzwanie NIEKALENDARZA wywieszając plakat i kartę na dany miesiąc

            Rozdaj uczestnikom karty do książkowego BINGO

            Co miesiąc podejmuj nowe czytelnicze wyzwania

            Pod koniec roku odbierz dyplom za brawurową realizację wyzwania!

            NIEKALENDARZ oraz grafiki do wykorzystania w mediach społecznościowych można pobrać ze strony internetowej NPRCz 2.0 tutaj https://tiny.pl/c6swp

            ____________________

            Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

            Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Książki, Biblioteka Narodowa, Narodowe Centrum Kultury

          • WPŁATY ZA OBIADY

          • 02.01.2024
          • styczeń 2024 r.  – 63,00 zł (14 dni x 4,50 zł)

                Prosimy o terminowe wpłaty za obiady z góry do 15 każdego miesiąca.

            Opłaty za obiady dokonuje się przez wpłatę na konto bankowe: Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Ukcie

            nr konta: 55 9364 0000 2001 0000 2206 0027    tytułem: opłata za obiady/ miesiąc/ imię i nazwisko ucznia

                  Nieobecność ucznia należy zgłosić telefonicznie 874257290 do godz. 8.00.

                  Zwrot za niewykorzystany obiad przysługuje uczniowi,

                  który minimum trzy dni był nieobecny w szkole.

                  Pojedyncze nieobecności nie będą odpisywane.

            Obiady należy opłacać w wyznaczonym terminie!

            W przypadku braku wpłat w wyznaczonym terminie, wydawanie posiłku     zostanie wstrzymane.