Drodzy Rodzice,
Chcielibyśmy poinformować Państwa, iż Oddziały Przedszkolne w roku szkolnym 2020/2021 będą uczestniczyć w Międzynarodowym Programie Edukacyjnym pt. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce i za granicą. Projekt składa się z dwóch modułów, których tematyka jest zgodna z kierunkami polityki Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2020/2021. Realizacja modułów sprzyja kształceniu u dzieci kompetencji kluczowych, które stanowią połączenie wiedzy, umiejętności i postaw uważanych za niezbędne dla potrzeb samorealizacji i rozwoju osobistego, aktywnego obywatelstwa, integracji społecznej oraz zatrudnienia.
Cele szczegółowe projektu:
- zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom -uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych;
- tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela;
- wprowadzenie dziecka w świat literatury;
- budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną;
- przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych;
- propagowanie praw dziecka;
- kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego;
- rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności u dzieci;
- rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli;
- kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci;
- włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego;
- promocja przedszkola;
- rozwijanie współpracy między nauczycielami
- kształcenie na odległość.
Projekt składa się z następujących modułów:
1.„Książki dzieciństwa” –misiowy ranking książkowych hitów dzieci i rodziców.
Realizacja projektu będzie polegać na wspólnym wyszukiwaniu ulubionych pozycji książkowych według określonych przez Misiową Mamę tematów, a następnie na tworzeniu recenzji z rodzicami dzieci w nawiązaniu do doświadczeń czytelniczych rodziców. Efektem finalnym będzie zaprezentowanie rysunków wykonanych przez dzieci. Na koniec dzieci zdobywają dyplom: „Odkrywcy pisma”, świadczący o rozwijaniu zainteresowań czytaniem i pisaniem.
2. Mały Miś w świecie emocji. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej dzieci.
Mały Miś poprzez opowiadania i wiersze wprowadza dzieci w świat emocji. Głównym celem modułu jest kształtowanie u dzieci umiejętności rozpoznawania, nazywania i rozróżniania emocji oraz rozwijanie zdolności radzenia sobie z nimi. Nauczyciele w ramach projektu tworzą wspólnie bazę zabaw/ćwiczeń służących do pracy nad emocjami. Efektem finalnym jest stworzenie „Kuferka emocji”, w którym dzieci wraz z nauczycielem gromadzą sposoby na radzenie sobie z emocjami.
3.Dbamy o zdrowie z Małym Misiem. Kształtowanie czynnych postaw wobec zdrowia i bezpieczeństwa poprzez propagowanie zdrowego stylu życia i tworzenie warunków do dokonywania wyborów sprzyjających zdrowiu.
Dzieci wspólnie z Małym Misiem obchodzą „Światowy Dzień Mycia Rąk” i „Dzień Zdrowego Śniadania”. Układają rymowanki zachęcające do zdrowego odżywiania. Samodzielnie komponują zdrowe śniadanie. Zapraszają osoby, które mogą zaprezentować swój zawód/zainteresowania związane tematyką zdrowia np. dietetyka. Na koniec dzieci zdobywają dyplom: „Strażnika zdrowia”, świadczący o rozwijaniu zainteresowania zdrowiem i higieną.
4. Zmisiowany eko-kalendarz. Rozwijanie zainteresowań przyrodniczo -technicznych, wyobraźni twórczej oraz kreatywności i aktywności poznawczej dzieci.
Realizacja modułu będzie polegać na świętowaniu w przedszkolu wybranych „świąt ekologicznych”, oczywiście z literackim akcentem. Dzieci wspólnie z nauczycielem decydują, które zaproponowane święta chciałyby celebrować w grupie. Wspólnie wykonują ekologiczny kalendarz i planują poszczególne etapy przygotowań. Zapraszają osoby, które mogą zaprezentować swój zawód/zainteresowania związane z wybraną tematyka np. weterynarza, jeśli dzieci wybrały „Dzień zwierząt”. W przypadku braku możliwości osobistego spotkania nauczyciel organizuje spotkanie przez komunikator lub prezentuje dzieciom filmik/bajeczkę edukacyjną. Misiowa Mama dostarcza listę proponowanych świąt wraz z tytułami polecanymi opowiadań/wierszy/bajeczek do przeczytania dzieciom. Na zakończenie dzieci zdobywają dyplom „Odkrywcy tajemnic przyrody” świadczący o rozwijaniu zainteresowania przyrodą i ochroną środowiska.
5.Misiowe laboratorium „Czterech żywiołów”. Podniesienie jakości pracy żłobka/przedszkola/szkoły poprzez stosowanie zabaw twórczych z elementami doświadczania, obserwowania i eksperymentowania
Realizacja modułu będzie polegać na tworzeniu „Księgi eksperymentów Małego Misia” wg kategorii: ogień, ziemia, woda , powietrze według propozycji podanych przez Misiową Mamę. Eksperymenty będą przeprowadzone w domu i w przedszkolu. Do każdego żywiołu dzieci wraz z nauczycielem przyporządkowują odpowiednie zasady bezpieczeństwa.
6. Mały Miś i Supertajny Projekt.
Ze względu na wysoki poziom tajności modułu wszystkie informacje na jego temat zostaną przekazane w późniejszym czasie. Bądźcie czujni! ☺
7.Bijemy Rekord Polski z Małym Misiem w głośnym czytaniu w wielu lokalizacjach równocześnie! (możliwość realizacji modułu będzie ściśle związana z sytuacją epidemiologiczną w kraju i wynikającymi z racji tego obostrzeniami)
Czy Mały Miś lubi wyzwania? Jasne! I chętnie podejmie jedno razem z Wami. Jednoczesne czytanie na głos w przedszkolach przez jak największą liczbę osób –to jest nasz cel. Próba ustanowienia Rekordu ma pomóc w rozpropagowaniu właściwych zachowań czytelniczych w placówkach oświatowych oraz zwiększyć skalę zainteresowania projektem. Szczegółowe informacje i wytyczne na temat sposobu realizacji modułu zostaną przekazane w późniejszym terminie.
Serdecznie zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w realizacji poszczególnych modułów projektu.
Joanna Kobus, Gabriela Łuszczyk, Barbara Grajko