Dzięki uprzejmości pani dyrektor, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rucianem-Nidzie, Pani Monice Cwalińskiej oraz Pani Magdalenie Parzych, mamie Kornela, siódmoklasiści dowiedzieli się na czym polega i jakie wykształcenie jest konieczne, aby pracować na stanowisku pracownika socjalnego i asystenta rodziny. Już wiemy, że pracownik socjalny zajmuje się ludźmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym, potrzebującymi pomocy i wsparcia, np. bezdomnymi, bezrobotnymi, samotnymi, znajdującymi się w trudnej sytuacji materialnej, rodzinami dysfunkcyjnymi, osobami chorymi i niepełnosprawnymi, uzależnionymi, byłymi więźniami oraz uchodźcami. Asystent rodziny prowadzi pracę z rodziną w miejscu jej zamieszkania lub w miejscu wskazanym przez rodzinę. Głównym celem asystentury jest podniesienie umiejętności opiekuńczo – wychowawczych, prowadzenia gospodarstwa domowego, radzenia sobie z sytuacjami dnia codziennego rodziców lub opiekunów dzieci.
Kolejnym miejscem pracy była Stacja Ratownictwa Medycznego w Rucianem-Nidzie, gdzie pracuje jako ratownik medyczny Pan Łukasz Cieśluk i Pan Michał Sekściński, tata Kacpra. Zawód ratownika medycznego polega przede wszystkim na udzielaniu profesjonalnej pomocy w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia ludzi. Oznacza to, że osoba go wykonująca musi nie tylko posiadać odpowiednie predyspozycje oraz cechy charakteru, ale i kierunkowe wykształcenie.
Bardzo dziękujemy za gościnność i interesujące zajęcia, które poszerzyły wiedzę na temat tak ważnych i wymagających zawodów.