• Aktualności

          • Moje aktywne ferie zimowe - konkurs

          • 07.03.2024
          • W ubiegłym tygodniu zostały rozdane dyplomy dla uczestników konkursu fotograficznego pt. "Moje aktywne ferie zimowe".

            Celem konkursu było wykonanie zdjęcia podczas aktywności fizycznej w okresie ferii zimowych.

            Konkurs podzielony był na trzy kategorie : przedszkole, klasy 1-3, klasy 4-8.

            W kategorii przedszkole pierwsze miejsce zajęli: Marcel Wygnał i Hanna Wołk, drugie miejsce zajęli: Oliwier Wygnał, Ula Maziarz i Maria Dąbkowska .

            W kategorii klasy 1-3,pierwsze miejsce zajęła: Maria Zawrotna, drugie miejsce zajęli: Zofia Zawrotna i Tymoteusz Pomianek, trzecie miejsce zajęli: Zofia Ksepka i Alicja Ksepka.

            W kategorii klasy 4-8 , pierwsze miejsce zajął: Jakub Dąbkowski, drugie miejsce zajęły: Oliwia Bałdyga i Emila Gers.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy!

          • Przedszkole

          • 05.03.2024
          • W Oddziałach Przedszkolnych obchodziliśmy święto znanych, prehistorycznych dinozaurów. W grupie starszaków odbyła się lekcja otwarta z udziałem rodziców.Zarówno maluchy jak i starszaki poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły,czym się żywiły jak wyglądały.Rozmawialiśmy także na temat pracy paleontologa i wspólnie dokonaliśmy "wykopalisk "dzięki którym dzieci zobaczyły jak wyglądały szkielety dinozaurów.

          • Szkolna Akademia Pszczoły Bohatera

          • 04.03.2024
          • Kolejne spotkanie w ramach Szkolnej Akademii Pszczoły Bohatera poprowadziła Pani Ewa, pracownik Mazurski Park Krajobrazowy, która w bardzo interesujący sposób przedstawiła budowę pszczoły miodnej, jej cykl rozwojowy oraz funkcje pełnione w pszczelej rodzinie: królowej, trutnia, pszczoły robotnicy, która w zależności od dnia życia pełni różne funkcje. Uczestnicy zajęć mogli zobaczyć z bliska model pszczoły oraz innych owadów, między innymi: szerszenia, trzmiela, murarki ogrodowej oraz model plastra z woskowymi komórkami, w których pokazane były etapy rozwoju pszczoły od jajeczka, do postaci dorosłej, czyli imago. W drugiej części uczniowie wykonali włóczkowe pszczółki, które po zajęciach „odleciały” z nimi do domu. Jeszcze raz dziękujemy Pani Ewie i zapraszamy na kolejne spotkanie, podczas którego dowiemy się więcej o zapylaniu roślin i miodzie

          • Przedszkole

          • 04.03.2024
          • Nasze kochane przedszkolaki cały tydzień pozostawały w tematyce zawodów. Oprócz poszerzenia wiedzy, dziewczynki także wcieliły się w rolę kosmetyczek i otworzyły swój własny salon piękności. Gości w ich salonie nie brakowało

          • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

          • 04.03.2024
          • Po II wojnie światowej władze w Polsce przejęli komuniści, którzy ograniczyli wolność obywateli i brutalnie traktowali swoich przeciwników. Część polskich żołnierzy podjęła partyzancką walkę z komunistycznymi władzami. Nazywamy ich „żołnierzami niezłomnymi” lub „żołnierzami wyklętymi”. W 2011 r. ustanowiono 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Związku z tak ważnym świętem narodowym w ramach lekcji historii omówione zostały najważniejsze fakty z ich życia oraz przedstawiono sylwetki tych najbardziej znanych i zasłużonych. Chętni uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne oraz lapbooki na ten temat.

          • Wyjazd edukacyjno-rozwojowy

          • 04.03.2024
          • Dnia 29 lutego 2024 r. odbył się wyjazd edukacyjno-rozwojowy dla uczniów klas 1-3 do Domu Kultury w Rucianem -Nidzie na spektaklu pt. „Bajka o królewiczu, kalejdoskopach i babie" autorstwa Danuty Wawiłow. Przedstawienie przygotowane zostało przez Amatorską Grupę Teatralną „Teratr przy Kawie” .

            Korzystając z okazji dzieci odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Rucianem Nidzie

            Dziękujemy za zaproszenie

          • Zajęcia Młody Przedsiębiorca

          • 04.03.2024
          • Uczniowie klasy VII, w ramach zajęć młodego przedsiębiorcy, odwiedzili dwoje rodziców w ich miejscu pracy. Zajęcia te miały na celu wspieranie uczniów w procesie podejmowania samodzielnych i odpowiedzialnych wyborów edukacyjnych i zawodowych opartych na znajomości i rozumieniu siebie, systemu edukacji oraz rynku pracy.

            Dzięki uprzejmości pani dyrektor, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rucianem-Nidzie, Pani Monice Cwalińskiej oraz Pani Magdalenie Parzych, mamie Kornela, siódmoklasiści dowiedzieli się na czym polega i jakie wykształcenie jest konieczne, aby pracować na stanowisku pracownika socjalnego i asystenta rodziny. Już wiemy, że pracownik socjalny zajmuje się ludźmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym, potrzebującymi pomocy i wsparcia, np. bezdomnymi, bezrobotnymi, samotnymi, znajdującymi się w trudnej sytuacji materialnej, rodzinami dysfunkcyjnymi, osobami chorymi i niepełnosprawnymi, uzależnionymi, byłymi więźniami oraz uchodźcami. Asystent rodziny prowadzi pracę z rodziną w miejscu jej zamieszkania lub w miejscu wskazanym przez rodzinę. Głównym celem asystentury jest podniesienie umiejętności opiekuńczo – wychowawczych, prowadzenia gospodarstwa domowego, radzenia sobie z sytuacjami dnia codziennego rodziców lub opiekunów dzieci.

            Kolejnym miejscem pracy była Stacja Ratownictwa Medycznego w Rucianem-Nidzie, gdzie pracuje jako ratownik medyczny Pan Łukasz Cieśluk i Pan Michał Sekściński, tata Kacpra. Zawód ratownika medycznego polega przede wszystkim na udzielaniu profesjonalnej pomocy w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia ludzi. Oznacza to, że osoba go wykonująca musi nie tylko posiadać odpowiednie predyspozycje oraz cechy charakteru, ale i kierunkowe wykształcenie.

            Bardzo dziękujemy za gościnność i interesujące zajęcia, które poszerzyły wiedzę na temat tak ważnych i wymagających zawodów.

          • Przedszkole

          • 04.03.2024
          • W ramach doradztwa zawodowego dzieci z oddziałów przedszkolnych w tym tygodniu wzbogacały wiedzę na temat zawodów. W dniu dzisiejszym kochane przedszkolaki odwiedziły pobliską restaurację "Słowiczówka" Dzieci poznały funkcjonowanie restauracji, zapoznały się z pracą kucharza i kelnera.SERDECZNIE dziękujemy za miłe przyjęcie i przepyszny poczęstunek.

          • Konkurs

          • 04.03.2024
          • Uwaga konkurs !!!

            „Nie jestem Downem! Mam zespół Downa!”

            Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa ogłaszamy turniej wiedzy o tej niepełnosprawności.

            Odbędzie się on 20.03.2024 r. o godz. 11.40 w sali nr 13.

             Zachęcamy wszystkich uczniów klas IV-VII do wzięcia udziału w konkursie.

            Każdy, kto zgłosi chęć udziału otrzyma materiały, na podstawie których zostały opracowane pytania turniejowe. 

            Uczniowie z najwyżs liczbą punktów oprócz nagród  otrzymają również ocenę celującą z przedmiotu biologia/przyroda.

            Termin zgłoszenia udziału do 08.03.2024

             

                                                                          Serdecznie zapraszamy organizatorzy

                                                                     Agnieszka Dąbkowska i Anna Wróbel

          • Wpłaty za obiady

          • 04.03.2024
          • WPŁATY ZA OBIADY

             

            marzec 2024 r.  – 95,00 zł (19 dni x 5,00 zł)

                                    Prosimy o terminowe wpłaty za obiady z góry do 15 każdego miesiąca.

            Opłaty za obiady dokonuje się przez wpłatę na konto bankowe: Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Ukcie

            nr konta: 55 9364 0000 2001 0000 2206 0027    tytułem: opłata za obiady/ miesiąc/ imię i nazwisko ucznia

             Nieobecność ucznia należy zgłosić telefonicznie 874257290 do godz. 8.00.

             Zwrot za niewykorzystany obiad przysługuje uczniowi, który minimum trzy dni był nieobecny w szkole.

             Pojedyncze nieobecności nie będą odpisywane.

             Obiady należy opłacać w wyznaczonym terminie!

             W przypadku braku wpłat w wyznaczonym terminie, wydawanie posiłku     zostanie wstrzymane.

          • Akademia Pszczoły Bohatera

          • 28.02.2024
          • W naszym kąciku Akademii Pszczoły Bohatera tym razem mówiliśmy o właściwościach i zastosowaniu wosku pszczelego. Korzystając z otrzymanego ula edukacyjnego i zamieszczonych w nim ramek z informacjami, uczniowie dowiedzieli się, że wosk pszczeli powstaje w gruczołach woskowych młodych pszczół. Wytworzony przez gruczoły wosk wydzielany jest na zewnątrz, gdzie zastyga na tak zwanych lusterkach w postaci cienkich łusek. Pszczoła zdejmuje je za pomocą przednich odnóży, zgniata żuwaczkami i wbudowuje do formowanej komórki plastra.

            Wosk pszczeli znajduje zastosowanie między innymi w kosmetologii i medycynie. Używany jest do produkcji kremów, maści, balsamów, mydeł, pomadek do ust, perfum w kremie, podkładów. Wosk pszczeli używany jest także w produkcji świec.

            Woskowe świece oczyszczają powietrze z pleśni, wirusów i kurzu, a tym samym łagodzą dolegliwości układu oddechowego, chorób płuc, astmy, kataru czy alergii. Neutralizują nieprzyjemne zapachy. Pomagają się zrelaksować, wyciszyć, łagodzą skutki stresu oraz ułatwiają zasypianie.

            Uczestnicy zajęć mieli możliwość poznania faktury, koloru i zapachu wosku pszczelego oraz porównania świec woskowych z parafinowymi. Na zakończenie zajęć, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa i pod czujnym okiem edukatora Mazurski Park Krajobrazowy, Pani Ewy, wykonali własne świece.

          • Agencja Artystyczna MAT

          • 28.02.2024
          • Dziś odbyło się kolejne spotkanie z Agencją Artystyczną „MAT”. Uczniowie zapoznali się z instrumentami takimi jak: obój, flet prosty i poprzeczny, fletnia pana oraz dowiedzieli się do czego służy stroik

          • Międzynarodowy Projekt Edukacyjny

          • 28.02.2024
          • W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy" świetlica szkolna zrealizowała kolejne zadanie pt." Kamishibai". Uczniowie zapoznali się z japońską sztuką czytania obrazów, teatrem ilustracji.

          • Światowy Dzień Walki z Depresją

          • 24.02.2024
          • 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją.

            Przypominanie o tej chorobie ma służyć wspieraniu chorych, okazywaniu solidarności z nimi, budowaniu zrozumienia problematyki chorób psychicznych, a także ukazywaniu konieczności podejmowania leczenia depresji. Schorzenie to dotyka kobiety, mężczyzn, a coraz częściej zaburzenia depresyjne diagnozuje się u dzieci i młodzieży. Według danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia depresja należy do jednych z najpoważniejszych chorób na świecie. Niestety jest ona także główną przyczyną samobójstw. To choroba, której nikomu nie wolno lekceważyć.

          • Biblioteka

          • 24.02.2024
          • Do Biblioteki zawitała cała seria książeczek "Kicia Kocia" idealnych dla młodszych czytelników. Zapraszam

          • Aktywne przerwy

          • 24.02.2024
          • Deszczowa zima nie sprzyja aktywności fizycznej, jednak nasi uczniowie potrafią zadbać o swoją kondycję. Pod opieką nauczycieli dyżurujących wykorzystują przerwy na zabawę i gry sportowe w hali sportowej. #szkołapromującazdrowie