Uczniowie klas 1-3 zakończyli działania w drugim module pt.: „Naukowy zawrót głowy”, który realizowany był w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego „Lekturki spod chmurki”. W czasie realizacji modułu przeczytaliśmy lekturę Agnieszki Frączek pt.: ”Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą”. Wypełniliśmy swoje lekturniki oraz wspólnie przygotowaliśmy komiks z „bizkami” Julka. Następnie przedstawiliśmy „Lekturę w pudełku” oraz odwiedziliśmy „Miasto zawodów” i bliżej poznaliśmy zawód pisarza. Sporo emocji sprawił nam Kuba z klasy 3, który znakomicie wcielił się w role Juliana Tuwima i wyczerpująco odpowiadał na bardzo liczne pytania dzieci. Dużą frajdę sprawiły nam również wykonane eksperymenty. Z niecierpliwością czekamy na realizację kolejnego modułu.
Matematyka dla praktyka
- 05.04.2022
- 23
W naszej szkole realizowany jest projekt grantowy „Matematyka dla praktyka” finansowany przez Urząd Miasta i Gminy w Rucianem – Nidzie. Program skierowany jest do uczniów klas I – III i obejmuje następujące zagadnienia:
• ważenie,
• mierzenie,
• obliczenia zegarowe i kalendarzowe,
• pomiary temperatury • obliczenia pieniężne,
• rachunek pamięciowy.
W projekcie bierze udział 15 uczniów. W ramach programu zostały zakupione liczne pomoce dydaktyczne, m.in. wagi, zegary, kalendarze, miarki, menzurki, termometry, stacja pogody, naklejki z tabliczką mnożenia na schody i wiele innych ciekawych materiałów. Na bieżąco będziemy dzielić się naszymi osiągnięciami na stronie internetowej szkoły oraz na facebooku. Zajęcia prowadzić będą nauczycielki klas I – III Anna Koziatek, Agnieszka Dąbkowska oraz Joanna Kobus.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
- 05.04.2022
- 33
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Ze względu na to, że w tym roku ten dzień przypada w sobotę, to w piątek uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim, ponieważ jest to kolor solidarności z autyzmem. Każda klasa obejrzała filmy na temat autyzmu, odbyła się również pogadanka na ten temat, dzieci wykonały plakaty, by wśród innych uczniów kształtować świadomość, zrozumienie i akceptacje dla osób, zmagających się z tym zaburzeniem na co dzień. Jako podsumowanie naszych działań, poniżej zamieszczamy nasz krótki apel: My uczniowie klas 1-3 wraz ze swoimi wychowawczyniami, chcemy wśród Was promować tolerancje, otwartość, empatie oraz szacunek dla dzieci oraz osób dorosłych ze spektrum autyzmu. Pamiętajcie nie trzeba bać się autyzmu, trzeba go poznać, a przede wszystkim zrozumieć i zaakceptować !
Opłata za obiady
- 02.04.2022
PŁATNOŚĆ ZA OBIADY ZA MIESIĄC KWIECIEŃ 2022
wynosi: 76,50 zł. (17 dni x 4,50 zł)
Termin opłacenia obiadów za miesiąc KWIECIEŃ 2022 do dnia 15.04.2022r.
Obiady proszę opłacać w wyznaczonym terminie!
W przypadku braku wpłat w terminie wydawanie posiłku zostanie wstrzymane.
Wpłaty za obiady należy dokonywać na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Ukcie
Nr konta: 55 9364 0000 2001 0000 2206 0027
tytułem: opłata za obiady/ miesiąc/ imię i nazwisko ucznia
Nieobecność dziecka na obiedzie proszę zgłaszać do godz. 8:00 rano pod nr tel.: 87 4257 290
Kubusiowi Przyjaciele Natury
- 31.03.2022
- 1
Uczniowie klasy 3 rozpoczęli realizacje projektu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Na początek został przeczytany list od Kubusia, w którym opisał duży problem wilka. Poprosił dzieci o pomoc w znalezieniu jego rozwiązania. Trzecioklasiści po długiej i zarazem owocnej dyskusji na szczęście znaleźli jego rozwiązanie. Na zakończenie zajęć uczniowie dowiedzieli się co to jest „ekosystem”, jakie zmiany mogą go zaburzyć , jakie będą tego konsekwencję. Już z niecierpliwością czekamy na kolejne zadanie od Kubusia.
Noc Sów
- 31.03.2022
- 10
W ubiegły piątek, uczniowie klasy IV i V brali udział w grze terenowej "Gdzie chowa się sowa?". Była to jedna z propozycji XI edycji ogólnopolskiej Nocy Sów, przygotowanej przez Mazurski Park Krajobrazowy. Gra terenowa była dostępna w aplikacji MPK, dzięki której uczniowie mogli utrwalić informacje dotyczące posługiwania się mapą i prawidłowo przejść wyznaczoną trasą. Ich zadaniem było zapoznanie się z informacjami umieszczonymi na specjalnych tablicach i rozwiązanie ukrytych zagadek. Udział w zabawie dał możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu oraz zgłębienia wiedzy o sowach - pięknych, tajemniczych i skrytych ptakach.
Po ukończeniu gry i odgadnięciu hasła końcowego, każdy uczeń otrzymał dyplom uczestnictwa oraz nagrodę.
Korzystając z okazji pobytu nad stawem, uczniowie przez lornetki, dokonali obserwcji ptaków wodnych, takich jak: perkoz, łyska, mewa, kaczka krzyzówka.
Bardzo dziękujemy pracownikom Mazurskiego Parku Krajobrazowego, pani Judycie i Ewie za towarzyszenie nam i pomoc podczas zabawy. Szczególnie dziękujemy za przygotowanie wersji zabawy w języku ukraińskim, dzięki czemu mogły się z nami bawić nasze koleżanki z Ukrainy, Masza i Estera .
Starsi czytają młodszym
- 31.03.2022
W lutym i marcu w naszej szkole realizowaliśmy zadania z programa "Starsi czytaja młodszym w języku angielskim". W ramach programu zaprezentowana została przez uczniów bajka w języku angielskim pt. "Hyena ballerina". Program realizowany był w klasie 3, gdzie bajkę przeczytal uczeń klasy 8, a także w oddziale przedszkolnym, w którym bajke przeczytały uczennice klasy 2.
Lista dzieci przyjętych do Oddziałów Przedszkolnych
- 29.03.2022
Do 5 kwietnia 2022 prosimy o składanie oświadczenia woli potwiedzenia przyjecia dziecka do Oddziałów Przedszkolnych.
Procedura postepowania w przypadku stwierdzenia owsicy
- 23.03.2022
Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia owsicy
w Oddziałach Przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Ukcie
1. Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. art. 39 ust.1 pkt 3.
2. Cel procedury:
Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu oaz chronić przed rozprzestrzenieniem się owsicy w placówce.
3. Zakres procedury:
Procedura dotyczy postępowania w przypadku stwierdzenia owsicy w przedszkolu.
4. Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności:
1. Rodzice (opiekunowie prawni): muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na bieżąco czy u dziecka nie występuje świąd w okolicach odbytu, a który występuje intensywnie w nocy (może być, min. przyczyną bezsenności).
2. Nauczyciele: zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi
przedszkola sygnałów dotyczących pojawienia się owsicy w placówce.
3. Pracownicy obsługi: winni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia owsicy w danej grupie nauczycielowi, bądź dyrektorowi.
4. Dyrektor: jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu w przedszkolu, a pracownikom higienicznych warunków pracy.
5. Sposób prezentacji procedur:
1. Ogłoszenie na stronie internetowej przedszkola.
2. Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedur.
6. Sposób postępowania na wypadek zgłoszenia przez rodzica zachorowania dziecka na owsicę:
1. W przypadku stwierdzenia owsików u dziecka przez rodzica, niezwłoczne poinformowanie dyrektora lub nauczyciela o zaistniałym fakcie.
2. W przypadku stwierdzenia owsików u dziecka przez nauczyciela, niezwłoczne poinformowanie rodziców lub opiekunów dziecka o zaistniałym fakcie.
3. Powiadomienie rodziców uczęszczających do przedszkola o przypadku zachorowania dziecka na owsicę.
4. Zarządzenie jeszcze częstszych niż obowiązkowo dezynfekcji i dezynsekcji wszystkich pomieszczeń przedszkolnych.
5. Zobowiązanie nauczycieli do przeprowadzenia dodatkowych pogadanek i prelekcji na temat higieny rąk.
Owsica. Pasożyty częste u przedszkolaków
W przypadku zaobserwowania owsicy u dzieci należy zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Owsikami bardzo łatwo można się zarazić, szczególnie w przedszkolu. Leczeniu powinny być poddani wszyscy domownicy zarażonego dziecka. Owsica nie wymaga izolacji, ale w czasie choroby należy szczególnie zadbać o higienę.
Dbanie o higienę nie daje całkowitej gwarancji na uniknięcie zarażenia pasożytami, ale warto jej przestrzegać, bo to jedyna metoda na ochronę przed robakami.
Owsica to dla wielu rodziców, wstydliwa choroba i nie wszyscy mówią o niej, gdy pojawi się u ich pociechy. A w takiej sytuacji powinno się poinformować przedszkole, by wszyscy w grupie mogli, nawet profilaktycznie, poddać się leczeniu. Jeśli w grupie jedno dziecko jest zakażone, to niemal pewne, że pozostałe dzieci, także się zaraziły.
Chore dziecko, nieświadomie, roznosi jaja pasożytów. Drapiąc się po pupie, przenosi je pod paznokcie. Następnie, dotykając, np. zabawek, ręcznika, deski w toalecie, zostawia na nich jaja. Są one małe i lekkie, więc unoszą się także w powietrzu. Oddychając, jaja dostają się do przewodu pokarmowego, a potem wylęgają się z nich pasożyty. Zakazić się można również jedząc nieumyte owoce lub warzywa, na których znajdują się jaja owsików. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową.
Wystarczy, że dziecko będzie się bawiło samochodzikiem, na którym bytują jaja, a potem włoży rączki do buzi. Po około 2-3 tygodniach wystąpią u niego pierwsze objawy. Do zakażenia robakami dochodzi, gdy jaja owsików zostaną zjedzone. Wówczas w jelicie, z jaj, wylęgają się pasożyty. Samice docierają do odbytu i tam, w nocy, składają kolejne jaja, które w ciągu 2 do 4 tygodni osiągają pełną dojrzałość. Od momentu wniknięcia do organizmu, do pierwszych objawów dochodzi w ciągu 2-3 tygodni. - Dziecko zaczyna drapać się po pupie, gdyż towarzyszy temu bardzo nieprzyjemne swędzenie. Staje się niespokojne, ma trudności z zasypianiem, jest blade, nie ma apetytu, a w okolicach odbytu pojawia się zaczerwienienie. Gdy choroba jest zaawansowana, owsiki można zobaczyć, szczególnie w nocy, gdy dziecko śpi. Wówczas w odbycie widać małe, białe niteczki. W aptece można też kupić specjalne pałeczki, którymi pobiera się wymaz z odbytu i zanosi do badania w szczelnie zamkniętym pudełeczku.
Higiena przede wszystkim
Owsiki czasem powracają, szczególnie u dzieci, które nie myją rąk po wyjściu z toalety i przed jedzeniem, często ssą palec. Wówczas leczenie trzeba powtórzyć, przyjmując ponownie dwie lub trzy dawki. By do tego nie dopuścić należy dbać o czystość, a dzieci uczyć, aby kilka razy w ciągu dnia, dokładnie myły rączki ciepłą wodą z mydłem. Dbanie o higienę z pewnością nie daje całkowitej gwarancji na uniknięcie zarażenia. Warto jednak jej przestrzegać, bo to jedyna metoda na ochronę przed robakami. Do zakażeń dochodzi najczęściej latem.
Uwaga !
- 14.03.2022
W regulaminie stołówki szkolnej nastapiła zmiana w § 6 - zwrot za niewykorzystane obiady. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem.
Opłata za obiady
- 09.03.2022
PŁATNOŚĆ ZA OBIADY ZA MIESIĄC MARZEC 2022
wynosi: 103,50 zł. (23 dni x 4,50 zł)
Termin opłacenia obiadów za miesiąc MARZEC 2022 do dnia 20.03.2022r.
Obiady proszę opłacać w wyznaczonym terminie!
W przypadku braku wpłat w terminie wydawanie posiłku zostanie wstrzymane.
Wpłaty za obiady należy dokonywać na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Ukcie
Nr konta: 55 9364 0000 2001 0000 2206 0027
tytułem: opłata za obiady/ miesiąc/ imię i nazwisko ucznia
Nieobecność dziecka na obiedzie proszę zgłaszać do godz. 8:00 rano pod nr tel.: 87 4257 290
Przyjęcia do szkół i przedszkoli dzieci z Ukrainy – informacje
- 03.03.2022
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informacje dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy.
W materiale przygotowanym przez MEiN znalazły się praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim.
Poniżej znajdą Państwo informację o dokumentach, jakie są wymagane, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, potrzebny jest kontakt z urzędem gminy.
Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.
Informacje do pobrania :w języku polskim: Informacja dla rodziców – język polski (pdf, 233 KB)
ukraińskim: Informacja dla rodziców – język ukraiński (pdf, 203 KB)
Rekrutacja do klasy I
- 24.02.2022
UWAGA!
- 18.02.2022
Od 21.02.2022 r. (poniedziałek) nastepuje zmiana planu lekcji.
Zmiany w kształceniu od 07.02.2022 do 25.02.2022
- 03.02.2022
SZANOWNI NAUCZYCIELE, RODZICE I UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W UKCIE
Od 07 lutego 2022 r. do 25 lutego 2022 r. uczniowie szkół podstawowych klas V-VIII przechodzą na naukę zdalną, a uczniowie z klas I-IV i dzieci z oddziałów przedszkolnych kontynuują naukę w trybie stacjonarnym.
Zajęcia obowiązkowe i dodatkowe realizowane będą w większości zgodnie z dotychczasowym planem lekcji, zmiany nastąpią w poniedziałek i czwartek, ponieważ w tych dniach odbywać się będą konsultacje dla uczniów klasy VIII na terenie szkoły , z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Porządek konsultacji dla uczniów kl. VIII:
Poniedziałek
1 h lekcyjna – język polski
2 h lekcyjna – język polski
3 h lekcyjna – matematyka
4 h lekcyjna – matematyka
5 h lekcyjna – język angielski
6 h lekcyjna – język angielski
7 h lekcyjna – w-f
8 h lekcyjna – WOS
Czwartek:
1 h lekcyjna – matematyka
2 h lekcyjna – matematyka
3 h lekcyjna – język angielski
4 h lekcyjna – język angielski
5 h lekcyjna – fizyka
6 h lekcyjna – język polski
7 h lekcyjna – język polski
8 h lekcyjna – EDB
Proszę o zapoznanie się ze zmianami. W razie wątpliwości proszę dzwonić: nr telefonu 874257290.
Organizacja zajęć świetlicowych, dowozu uczniów i dożywiania bez zmian.
Barbara Pyrdoł
Kim będę jak dorosnę
- 24.01.2022
WRĘCZENIE NAGRÓD ZA UDZIAŁ W POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM
PT. „KIM BĘDĘ JAK DOROSNĘ”.
II miejsce - Maria Zawrotna, Alicja Ksepka.
III miejsce - Roksana Jackiewicz, Nikola Puchalska, Zachary Pieńkowski.
Konkurs miał na celu rozwój kreatywności i wyobraźni uczestników, rozwijanie zainteresowań dzieci w zakresie wiedzy o zawodach, kształtowanie pozytywnej postawy wobec pracy. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonanie prac plastycznych dowolną techniką na temat „Kim będę jak dorosnę”.
Serdecznie gratulujemy naszym przedszkolakom.
Archiwum Aktualności