Klasa 2 na koniec omawiania bloku tematycznego o zdrowym odżywianiu wykonała pyszny sok warzywo - owocowy. Smakował wszystkim, zwłaszcza w połączeniu z drugim śniadaniem.
"Mój sąsiad bocian" - konkurs fotograficzny
- 19.10.2021
W dniu 12.10.2021r. odbyło się wręczenie nagród w Konkursie fotograficznym „Mój sąsiad bocian” organizowanym prze Mazurski Park Krajobrazowy. Cztery uczennice naszej szkoły zdobyły nagrody specjalne w kategorii: dzieci i młodzież
• Nikola Niwińska „Bociany na dachu”
• Zofia Ropiak "Nadejście wiosny i bocian w sadzawce"
• Maria Pieńkowska "Bocian w moim stawie"
• Zuzanna Gruszczyńska "Polski bociek"
Uczennicom, gratulujemy, organizatororm bardzo dziękujemy za dyplomy i wspaniałe upominki.
Wyłuszczarnia nasion
- 19.10.2021
- 16
Realizując jedno z zadań Programu wychowawczo – profilaktycznego naszej szkoły, mającego na celu kształtowanie u uczniów poszanowania historii i kultury regionu oraz poznania historii najważniejszych obiektów w gminie, 15 września, uczniowie klasy 5 zwiedzili zabytkową wyłuszczarnię nasion w Rucianem – Nidzie.
Wyłuszczarnia nasion w Rucianem-Nidzie zbudowana została w 1890 roku. Była największym tego typu obiektem w Prusach Wschodnich. Przewożono tutaj szyszki z całych Prus, a także Polski i Rosji. Wyłuszczarnia składa się z kompleksu zabytkowych budynków, w skład którego wchodzi m.in. ogromny magazyn. Jednorazowo może się w nim zmieścić 180 ton szyszek.
Szyszki najpierw się suszy w drewnianym budynku w czym pomaga mnóstwo drewnianych okienek. Potem szyszki przewozi się do ceglanego budynku i pod wpływem ciepła łuszczy, aby się otworzyły i uwalniały nasiona. Nadal pozyskuje się tutaj nasiona, które wykorzystywane są w szkółkach leśnych.
Uczniowie z zaciekawieniem zwiedzili wyłuszczarnię, aktywnie uczestnicząc w interesującej pogadance z Panem Sławomirem Furą i Panią Różą Krasińską – Pyrdoł, powiększając jednocześnie swoją wiedzę na temat specyfiki pracy leśnika.
Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie, pluszowe i nie tylko niespodzianki oraz zorganizowanie integracyjnego ogniska.
Zródła:
https://maskulinskie.bialystok.lasy.gov.pl/warto-zobaczyc...
Dzień Edukacji Narodowej
- 14.10.2021
- 31
W środę 13 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu Polski. Na początku głos zabrała Pani Dyrektor Barbara Pyrdoł, która serdecznie wszystkich przywitała, następnie pokrótce przybliżyła historię dzisiejszego święta. Później złożyła życzenia wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom. Nasi wychowankowie również dołączyli się do życzeń i odśpiewali „Sto lat”. W tym roku szkolny uczniowie klasy 2 pod kierunkiem Pani Agnieszki Dąbkowskiej przygotowali część artystyczną, która zawierała sporą dawkę humoru. Całość dopełniały pięknie dekorację wykonane przez Panią Annę Koziatek i wychowawczynie drugoklasistów. Ponadto uczniowie uczęszczający na chór pod kierunkiem Pani Magdaleny Rydel odśpiewali przepiękną piosenkę dla naszych nauczycieli. Nasi artyści mniej lub bardziej stremowani wypadli bardzo dobrze, o czym mogą świadczyć W tym roku nagrodami Dyrektora Szkoły Podstawowej w Ukcie zostali wyróżnieni: P. Joanna Kobus, P. Anna Koziatek, P. Sebastian Skrajny, P. Agnieszka Kręciewska, P. Mariusz Chyliński oraz P. Dorota Leszczyńska. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy
- 14.10.2021
- 6
Od 2006 roku, 2 października obchodzony jest MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Nasza społeczność szkolna, również pragnie zamanifestować swój sprzeciw wobec jakiejkolwiek formy przemocy, gdyż mamy świadomość, że każdy z nas pragnie mieć poczucie bezpieczeństwa oraz akceptacji bez względu na wiek. Dlatego w ramach godzin wychowawczych każda klasa wykonała plakat „Przemoc jest zła, bo…”, które zostały wyeksponowane w sali gimnastycznej.
Bezpieczni w sieci z OSE
- 12.10.2021
FOMO i problemowe używanie internetu. https://www.facebook.com/OSEgovpl
Cykl „Bezpieczni w sieci z OSE” to seria spotkań, w których poruszamy tematykę cyberbezpieczeństwa. Kolejnym omawianym tematem jest FOMO i problemowe używanie internetu.
Czas, jaki młodzi ludzie spędzają w internecie, stale się wydłuża, a cyfrowa inicjacja ma miejsce coraz wcześniej. Prawie 65% młodych ludzi uważa, że powinno się mniej korzystać ze smartfona, a jednocześnie co piąty z nich deklaruje, że „nic nie jest tak przyjemne, jak korzystanie z telefonu”.
FOMO (ang. Fear Of Missing Out) badacze definiują jako lęk przed odłączeniem, utratą stałego kontaktu z innymi, obawę, że coś bardzo istotnego nam umknie, kiedy nie będziemy online. FOMO może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, ale najczęściej pojawia się u nastolatków.
Dzień Chłopaka
- 06.10.2021
Tegoroczne obchody Dnia Chłopaka w klasach 1-3 zostały zorganizowane różnorodnie. Każda klasa miała swój sposób na uczczenie tego święta. Jednak wszędzie panowała miła atmosfera, dziewczynki złożyły piękne życzenia, do których dołączyły się również wychowawczynie. Nasi „panowie” otrzymali prezenty oraz słodką niespodziankę. CHŁOPCY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DLA WAS !!!
13
Dzień chłopaka
- 01.10.2021
- 4
Dzień Chłopaka, czyli trochę na poważnie o wesołym święcie.
W szkole szukamy okazji do działań grupowych, aby kształtować kompetencje kluczowe, aby zrealizować zadania szkoły z podstawy programowej. A święto daje nam okazję naturalną do nawiązywania relacji, do empatii i współdziałania, do dzielenia radości, do planowania. Tradycyjnie każdy w sytuacji przygotowań do świąt ma swoje zadania i role, także już sam rytuał świętowania zobowiązuje do przyjęcia określonej odpowiedzialności, postawy.
Ważnym trwałym elementem świętowania jest obdarowywanie. Dziewczęta z klasy IV i V przygotowały małe przyjęcia - niespodzianki dla swoich kolegów, obdarowały ich laurkami z życzeniami i wspólną zabawą.
Drodzy chłopcy w dniu Waszego święta, życzymy Wam:
Wspaniałych i słonecznych dni,
Niech szczęście towarzyszy Wam przez całe życie,
Niech się spełnią wszystkie Wasze pragnienia,
Oraz te mniejsze i większe marzenia.
Zajęcia
- 29.09.2021
- 9
8 września 2021roku odwiedziła uczniów klasy IV i V pani Judyta, pracownik Mazurskiego Parku Krajobrazowego, która przeprowadziła zajęcia, podczas których uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie, jak chronić środowisko naturalne. Aby utrwalić zdobytą wiedzę, zagrali w kalambury. Na koniec otrzymali od Pani Judyty drobny prezent - „Bee bombę – łąkę kwietną”, która zakopana w ziemi, wiosną zakwitnie kwietną łączką – stołówką dla owadów.
Zajęcia odbyły się w ramach akcji ”Sprzątanie Świata”.
Klasa V
- 27.09.2021
Wszyscy wiemy, jak ważna jest integracja zespołu klasowego, szczególnie po wielu miesiącach nauki zdalnej i bardzo miłych wakacjach. I tak oto, uczniowie klasy V integrowali się podczas zabaw na świeżym powietrzu i przy wspólnym posiłku z ogniska. Było to możliwe dzięki uprzejmości Pana Stanisława, dziadka jednej z uczennic, który 24 września gościł nas w swoim ogrodzie, za co bardzo dziękujemy.
8
Zajęcia Młody Przedsiębiorca
- 23.09.2021
W ramach zajęć Młody Przedsiębiorca, mających na celu, między innymi, pomoc uczniom klasy ósmej w podjęciu trudnej decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadpodstawowej, zaplanowano cykl spotkań z ludźmi, którzy wykonują zawody interesujące naszych przyszłych absolwentów. Jako pierwszy odwiedził nas pułkownik Marek Syberski, pracujący w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. W sposób bardzo interesujący opowiedział o swojej karierze zawodowej od momentu skończenia szkoły podstawowej, do dnia dzisiejszego i specyfice pracy w Sztabie Generalnym WP. Odpowiadał na pytania nurtujące uczniów, zachęcając do wyboru właśnie takiej dogi zawodowej. Jednocześnie uczulał, że praca w wojsku jest bardzo trudna i odpowiedzialna. Bardzo dziękujemy Panu Markowi za poświęcony nam czas i zapraszamy na spotkanie w większym gronie. W spotkaniu, brali udział zainteresowani uczniowie, jak i absolwenci naszej szkoły.
Wycieczka kl. IV
- 22.09.2021
17. września, uczniowie klasy IV wybrali się na wycieczkę do pobliskiej Krutyni, gdzie w zabytkowej stodole, Mazurskiego Parku Krajobrazowego obejrzeli zdjęcia Grzegorza Zawrotnego w „Galerii nad Mukrem”, Ekspozycję Izby Przyrodniczej, która przybliża typy siedlisk charakterystycznych dla Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz Izbę Pmięci Karola Małłka.
Izba Przyrodnicza składa się z 6 tematycznych dioram, w których prezentowane są zwierzęta występujące na danym siedlisku, charakterystycznym dla terenu Parku tj. las, jezioro, rzeka Krutynia czy łąka. Kolekcję eksponatów wyróżnia rząd ptaków szponiastych.
W ostatniej sali znajduje się Izba Pamięci Karola Małłka, pisarza, folklorysty i nauczyciela. Był on autorem takich publikacji, jak: „Jutrznia mazurska na gody”, „Mazurski śpiewnik regionalny”, „Plon”, „Dożynki na Mazurach”, „Wesele mazurskie”. Karol Małłek walczył o edukację i integrację Mazurów. W Izbie Pamięci można obejrzeć pamiątki i zdjęcia związane z pisarzem oraz oryginalne meble pochodzące z jego domu. Dodatkowo znajduje się tu wystawa fotograficzna przedstawiająca stare zdjęcia wsi i rzeki Krutyni, które pochodzą ze zbiorów pana Waldemara Bzury i pana Macieja Witkowskiego.
Następnie odbył się spacer ścieżką przyrodniczą Rezerwatu Zakręt, ognisko integracyjne i spływ łodzią, pychówką, po rzece Krutyni.
Podczas wycieczki, uczniowie, nie tylko zintegrowali w nowym roku szkolnym swój zespół klasowy, ale również wzbogacili się o nowe informacje związane z ich Małą Ojczyzną.
Dziękujemy Pani Judycie, za ciekawe spotkani.
14
Archiwum Aktualności