• RADA RODZICÓW

• USPRAWIEDLIWIANIE NIEOBECNOŚCI

Procedura usprawiedliwiania nieobecności dziecka na zajęciach edukacyjnych

1. W przypadku nieobecności dziecka na zajęciach rodzic w ciągu 3 dni powinien poinformować wychowawcę o przyczynie nieobecności dziecka w szkole (osobiście, telefonicznie lub poprzez dziennik elektroniczny).

2. Rodzic w ciągu 2 tygodni od momentu pojawienia się dziecka w szkole powinien przekazać wychowawcy klasy usprawiedliwienie pisemne (wersja papierowa, telefoniczna lub email w dzienniku elektronicznym) o przyczynie jego nieobecności.

3. Usprawiedliwienie powinno zawierać następujące informacje:

- imię i nazwisko dziecka,

- datę usprawiedliwionej nieobecności,

- powód nieobecności dziecka w szkole,

- podpis rodzica.

3. W przypadku niedotrzymania zapisów ujętych w punktach 1 i 2 wychowawca powinien:

a) sprawdzić sytuację ucznia (zbadać przyczynę nieobecności) poprzez kontakt telefoniczny z rodzicami,

b) w sytuacji braku kontaktu z rodzicami ucznia, bądź braku skuteczności interwencji (co najmniej dwie próby), pedagog szkolny na wniosek wychowawcy ma obowiązek podjąć dalsze kroki, tj.

- wysłanie pisemnego upomnienia n- zawiadomienia do rodziców o absencji ucznia i nie realizowaniu przez niego obowiązku szkolnego,

- wizyta w domu ucznia wraz z wychowawcą klasy.

4. W przypadku dalszego braku reakcji rodziców dziecka, dyrektor dostarcza do Urzędu Miasta i Gminy Ruciane-Nida - ,,Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego”.

5. Równocześnie, zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawie nieletnich, szkoła może wystąpić do Sądu Rejonowego z prośbą o wydanie postępowania w sprawie ucznia nierealizującego obowiązku szkolnego.